povinné pojištění u živnostníků - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu povinné pojištění u živnostníků, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pro rok 2024 se zvyšuje minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění o 246 korun. Velká část živnostníků tak bude muset při měsíčních platbách sáhnout hlouběji do kapsy.
Jiří Olša je vedoucí dealerského prodeje společnosti Volkswagen Financial Services (VWFS). Ta se soustředí na financování a podporu prodeje automobilů či služby pro fleetové klienty. V podcastu Byznys X promluvil o tom, proč během pandemie covidu vzrostla obliba ojetých vozidel, jaký přístup mají firmy ke služebním elektromobilům či jaký význam mají státní dotace pro podnikatele při nákupu elektroaut. „K elektromobilům se dnes upíná hlavně fleetová klientela,“ říká Olša.
Zásadní ránu, co se týče personalistiky, by mohl konsolidační balíček uštědřit personalistům na úřadech a ve státních a příspěvkových organizacích. Avizované zrušení daňové výjimky pro benefity a také snížení fondu kulturních a sociálních potřeb by jim totiž vzalo jeden z nástrojů, jak alespoň částečně konkurovat soukromému sektoru. Ministerstvo financí nicméně rozporuje, že by opatření mohla jakkoliv ohrozit postavení státního sektoru na trhu práce.
V rámci konsolidačního balíčku se u důchodové reformy vláda rozhodla pro změny týkající se osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Nepůjde sice o skokový nárůst, ale během tří let by se živnostníkům zvýšil povinný minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění z 25 procent průměrné mzdy na úroveň 40 procent.
Kdo podá své daňové přiznání online, získal o měsíc delší lhůtu. Zatímco papírové přiznání k dani z příjmů fyzických osob bylo nutné podat do 3. dubna 2023, při elektronickém podání se lhůta prodloužila do 2. května 2023. Pokud však lidé tento termín nestihnou, mají stále možnost vyhnout se pokutě za jeho pozdní podání. Pokud totiž přiznání podají přes poradce (daňového poradce či advokáta), mají čas až do 3. července.
Daňový základ za rok 2022 si mohou OSVČ snížit o zaplacené vklady na smlouvu o životním pojištění. Při předčasném zrušení smlouvy o životním pojištění je naopak nutné si daňový základ zvýšit. Podívejme se na praktické příklady.
Daňové přiznání vyplňují OSVČ, někdy i zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Do kdy podat daňové přiznání za rok 2022? Jak ho vyplnit? Jak vyřídit daně online? Jaké termíny dodržet, když chcete přiznat daně elektronicky anebo na písemně? Jak se liší dodatečné a opravné daňové přiznání? Čtěte níže a stáhněte si potřebné formuláře online.
Na dani z příjmu zaplatí za rok 2022 OSVČ méně než za rok 2021, neboť se zvýšila sleva na poplatníka. Polepší si i OSVČ s vysokými zisky, neboť se zvýšila hranice zdanitelného příjmu podléhajícího základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Kolik zaplatí OSVČ na dani z příjmu? Jak se liší výpočet daně při hlavní a vedlejší činnosti?
Byl to jeden z mála opravdu splněných slibů současné vlády, když se limit pro uplatnění paušální daně a registraci k DPH pro živnostníky začátkem roku zvedl z jednoho milionu na dva. Realita ovšem ukázala, že lépe vydělávající živnostníky změna nenalákala a jen zlomek z nich se rozhodl k paušální dani přihlásit. Ne každému totiž přináší výraznější úsporu na odvodech státu.
Pro některé daňové poplatníky je vyplňování daňového přiznání příjemnou činností, jelikož mají za rok 2022 nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na vybraných příkladech, kdo za rok 2022 obdrží daňový přeplatek.