povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Daňové přiznání vyplňují OSVČ, někdy i zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Do kdy podat daňové přiznání za rok 2022? Jak ho vyplnit? Jak vyřídit daně online? Jaké termíny dodržet, když chcete přiznat daně elektronicky anebo na písemně? Jak se liší dodatečné a opravné daňové přiznání? Čtěte níže a stáhněte si potřebné formuláře online.
Zdravotní pojištění musejí platit všechny OSVČ, účast na nemocenském pojištění je však dobrovolná. Co se stane, když se nemocenské pojištění neplatí? Jaký je rozdíl mezi zdravotním a nemocenským pojištěním?
Zdanění lidí s nadprůměrnými příjmy je v Česku při porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa příznivé. Podívejme se na některá pravidla, která platí pro zdanění vyšších příjmů.
Byl to jeden z mála opravdu splněných slibů současné vlády, když se limit pro uplatnění paušální daně a registraci k DPH pro živnostníky začátkem roku zvedl z jednoho milionu na dva. Realita ovšem ukázala, že lépe vydělávající živnostníky změna nenalákala a jen zlomek z nich se rozhodl k paušální dani přihlásit. Ne každému totiž přináší výraznější úsporu na odvodech státu.
Živnostníci si možná výrazně připlatí na sociálním pojištění. Jejich odvody by se v průběhu tří let mohly zvednout až o šedesát procent. Hlavní argument ministerstva práce je zajištění důstojného důchodu. Ičaři totiž odvádějí minimální sociální pojištění a v důchodu by se tak „mohli nepříjemně divit“, až obdrží velmi nízký státní důchod. Ačkoliv experti připouštějí, že změna je nutná, chybu vidí v celkově špatně nastaveném systému. Třeba ekonom Metropolitní univerzity Praha a člen Národní ekonomické rady ...
Zaměstnanci, kteří si během roku 2022 přivydělávali podnikáním, nemohou přenechat veškeré daňové povinnosti zaměstnavateli, ale musí si sami vyplnit a podat daňové přiznání a přehledy. Podívejme se, co je dobré vědět o daňových povinnostech v devíti bodech.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
Zavedení paušální daně od roku 2021 přivítalo hodně OSVČ, které chtějí minimalizovat svoji povinnou daňovou administrativu a snadno plánovat své cash-flow. Od roku 2023 se rozšíří počet OSVČ, které mohou do paušálního režimu vstoupit. Jak vysoká bude měsíční paušální daň?
Vláda stanovila nařízením č. 290/2022 údaje mající vliv na zvýšení průměrné mzdy, a dále schválila zvýšení minimální mzdy od ledna 2023. Tyto novinky mají dopad nejen do problematiky důchodového pojištění, ale také do oblasti daně z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení a na veřejné zdravotní pojištění.
Jak budou vypadat daně a odvody pro rok 2023 pro živnostníky? Kolik budou minimální zálohy a co paušální daň? Co platí pro slevu na poplatníka, na manžela nebo na manželku? Projděte si dosavadní články na tato témata ze serveru Finexpert na E15.