povinný home office - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu povinný home office, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Navrhovaná novela zákoníku práce z pera Ministerstva práce a sociálních věcí přináší dlouho očekávanou právní úpravu home office. Návrh zavádí jasná pravidla a zakotvuje výši příspěvku na úhradu nákladů zaměstnance při práci na dálku.
Chystaná novela zákoníku práce má zaměstnavatelům uložit povinnost hradit zaměstnancům pracujícím z domova náklady na energie, teplo či vodu, což by se v době energetické krize mnoha pracovníkům hodilo. Novela, která by podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měla platit od počátku příštího roku, počítá s hodinovým paušálem 2,80 koruny za každou započatou hodinu práce. Část firem však přichází s kritikou návrhu. Home office je podle nich benefitem sám o sobě, a protože zaměstnancům šetří čas a ...
Evropské země postupně zavádějí „právo na odpojení“. Zaměstnanci už tak neriskují potíže kvůli tomu, že ve volném čase nesledují pracovní poštu. Právo platí v Belgii, Francii, Itálii a Španělsku. Minulý týden se přidalo Portugalsko poté, co schválilo nový zákoník práce. Česko si s přísnějším oddělováním pracovního a soukromého života zřejmě počká na celoevropskou směrnici, která zaměstnancům zajistí právo na nerušený odpočinek.
Práce z dovolené po večerech, anebo čtení pracovních e-mailů mimo pracovní dobu, to vše přispívá k celkové únavě a přepracovanosti. Hranice mezi pracovním a soukromým životem se stírá, o to více v době mimořádných opatření proti koronaviru při práci z domova. Právo na odpojení zakotví evropská směrnice.
Home office si v posledním roce kvůli pandemii zkusila celá třetina Čechů. Průzkum společnosti NMS Market Research však ukázal, že více než polovině lidí tento způsob práce nevyhovuje. Mezi hlavní příčiny patří skutečnost, že jen málokterá domácnost je na plnohodnotnou práci z domova technicky dostatečně vybavená. Minusem je v každém případě i vznikající sociální deprivace.
Vláda vyzvala zaměstnavatelské svazy, aby firmy dělaly maximum pro to, aby lidé co nejvíce využívali práci z domova. Povinný homme office ale kabinet nenařídil. Zato pracovní povinnost některých studentů kabinet nařídil. Studenti zdravotních škol a někteří medici od pondělí vypomůžou kolabujícím nemosnicím. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO).
Vláda svým nařízením č. 1102 ze dne 26. 10. 2020 nařídila zaměstnavatelům využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště. Co přesně to ale znamená?
Vláda tento týden nařídila firmám využívat co nejvíce a tam, kde je to možné, home office. To s sebou ale nese řadu náležitostí, které musejí společnosti se svými zaměstnanci dořešit. Jednou z nejviditelnějších je, zda a jaký mají zaměstnanci nárok na propláceních nákladů na práci doma. Běžné to zatím není.
I přes výrazný propad v jednotlivých hospodářských odvětvích ekonomika zatím zdánlivě šlape bez nějakých zvláštních otřesů, které by se například projevily v markantním růstu nezaměstnanosti. Do značné míry jde ale o umělý spánek, ze kterého může přijít ošklivé probuzení.
V dnešních dnech spoustu společností trápí dva extrémy. Buď snížená nebo zvýšená poptávka po produktech nebo službách. A to má samozřejmě dopad na pracovní vytíženost zaměstnanců. Jak mohou firmy zvýšit flexibilitu a ušetřit náklady?