povoleni tezby lithia - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu povoleni tezby lithia, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Švédsko je už delší dobu považované za důležitou zásobárnu přírodních zdrojů potřebných k uskutečnění zelených plánů Evropské unie. Nyní státní těžařská společnost LKAB oznámila objev naleziště kovů vzácných zemin na severu země, největšího na starém kontinentu. Nález může významně snížit evropskou závislost na Číně, byť ke komerční produkci je ještě daleko. Příklady z minulých let ukazují, že povolovací procesy v severské zemi se vlečou, mimo jiné i proto že by těžba ohrožovala tradiční život původních ...
Dobré ráno! Je 298. den roku, svátek má Beáta, v tento den v roce 1959 profesor Jaroslav Heyrovský dostal Nobelovu cenu za polarografické metody a jejich využití v analytické chemii. Prestižní ocenění získal jako první Čechoslovák v historii. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
V polském Zabrzi funguje už třetím rokem jediné centrum pro opravy trakčních baterií automobilů Renault v regionu střední a východní Evropy. Provozuje ho autorizovaný prodejce francouzské značky, polská společnost Dąbrowscy. Redaktor deníku E15 směl počátkem října nahlédnout do zákulisí tohoto pozoruhodného závodu, v němž speciálně školený personál opravuje poškozené baterie do elektromobilů, a to včetně těch českých.
Chce napodobit Elona Muska a vyrábět baterie v Evropě. Do autobusů, sporťáků, ale i dronů či plavidel. Ty první zhotoví slovenská společnost InoBat Mariána Bočka příští rok, další mohou vznikat také ve Velké Británii. „My Slováci a Češi jsme zvyklí, že manufaktura jde ze Západu k nám. Může to být i opačně. Z InoBat chci udělat multimiliardovou firmu, lídra regionu. Chci vytvořit slovenskou Teslu,“ říká Boček. Do jeho InoBatu investoval ČEZ a mezi spoluzakladatele patří také Czechoslovak Group miliardáře ...
Sokolovská uhelná hodlá sehrát klíčovou úlohu při zpracování českého lithia. V rámci představení své transformace zveřejnila ambiciózní projekt bateriového řetězce. Chce dobývat a zpracovávat lithium ze dvou ze tří tuzemských těžebních lokalit a zároveň postavit recyklační jednotku pro vysloužilé baterie. Celková investice by do konce dekády mohla dosáhnout vyšších jednotek miliard.
Příprava těžby strategického kovu lithia na severu Čech pokročila do další fáze. Společnost Geomet, v níž drží 51procentní podíl polostátní skupina ČEZ, požádá v nejbližších dnech o posouzení vlivu těžby na životní prostředí. Vyplývá to z předběžného oznámení na portálu EIA.
Další termín v plánované výstavbě jaderného bloku padl. Původně měly stát a polostátní firma ČEZ podepsat rámcovou smlouvu do konce minulého roku, poté vedení firmy ohlásilo březen a nyní cílí energetický gigant na červen.
Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle něj uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne.
Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH), která dlouhodobě plánuje těžit lithium u Cínovce v Krušných horách, stanovení dobývacího prostoru. Ve čtvrtek to na návštěvě Jihočeského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Získání souhlasu MŽP ke stanovení dobývacího prostoru je jednou z prvních fází zahajování těžby.
Zahájení těžby lithia na Cínovci v Krušných horách je opět o něco pravděpodobnější. Tuzemské firmě Geomet, jež zkoumá tamní naleziště, se laboratorně podařilo získat vzorky kovu, který je zásadní pro výrobu baterií do elektromobilů. Po oznámení zprávy stoupla hodnota akcií australské společnosti European Metal Holdings, která prostřednictvím dceřiného Geometu řídí a financuje výzkumné práce v Česku.