povolenky zdarma čez - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu povolenky zdarma čez, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Z předloňských 14,5 miliardy korun na 5,5 miliardy se loni meziročně propadl čistý zisk energetické skupiny ČEZ. Důvodem poklesu je podle ČEZ vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv. Tržby stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy.
Meziroční snížení zisku společnosti ČEZ je nepříjemnou zprávou pro jednu specifickou skupinu – pro její akcionáře. Držitelem největšího balíku akcií je ovšem stát, pro nějž by zájem občanů, kteří akcie firmy většinou nevlastní, měl mít větší hodnotu než výše dividendy vyplácené ČEZ. Veřejné zájmy, jako jsou čistý vzduch a čistá energie, ochrana klimatu, energetická bezpečnost, moderní energetika s malými, obnovitelnými a decentrálními zdroji, jsou důležitější než zisk nejmocnější české firmy. Stát jako ...
Letos se s energetickými lobbisty na ministerstvu životního prostředí dveře netrhnou. Jeho úředníci se chystají sepsat pravidla, na jejichž základě se budou po roce 2020 rozdělovat emisní povolenky. Energetické firmy, které spalují uhlí nebo plyn, mohou získat i v příštím desetiletí povolenky zdarma, pokud budou investovat do snížení emisí oxidu uhličitého. K dispozici budou mít až 160 milionů povolenek v hodnotě přes 100 miliard korun.
Díky stoupajícím cenám elektřiny se zastaví propad zisků ČEZ. Dalšímu růstu firmy ale brání vyšší náklady na nákup emisních povolenek.
Cena elektřiny na rok 2018 se na burze už vyšplhala ke 38 eurům za megawatthodinu. ČEZ ale kvůli zajištění z minulosti bude prodávat jen za 30 eur. „Strategii pro zajišťování prodejních cen elektřiny na příští roky kvůli tomu měnit nebudeme. Prostor pro využití vyšších cen je plně otevřený po roce 2021, na který nemáme prodáno prakticky nic,“ říká Martin Novák, finanční ředitel a člen představenstva ČEZ.
Stát má vrátit společnosti ČEZ a její dceřiné firmě Energotrans část darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Jde celkem o 3,8 miliardy korun. O rozhodnutí odvolacího finančního ředitelství informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle dřívějšího vyjádření evropského soudu Česku hrozí, že bude muset z daně na bezplatné emisní povolenky celkem vracet zhruba 7,5 miliardy korun.
Na prodeji elektrárny Chvaletice společnosti Severní energetická vydělá ČEZ až o půl miliardy korun více, než čekal. Součástí transakce z jara 2013 byly i emisní povolenky, které pro elektrárnu dostal ČEZ zdarma výměnou za investice do ekologičtějšího provozu.
České republice hrozí, že bude muset vracet zhruba 7,5 miliardy korun z daně na bezplatné emisní povolenky. Tato daň z let 2011 a 2012 totiž podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie nebyla v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek.
ČEZ prodá uhelnou elektrárnu Chvaletice těžební firmě Litvínovská uhelná za 4,12 miliardy korun. O elektrárnu se kromě Litvínovské uhelné ucházel ještě Energetický a průmyslový holding (EPH) skupiny PPF a J&T. Transakce znamená další vítězství pro miliardáře Pavla Tykače - poté, co se jeho skupina Czech Coal dohodla po letitém sporu na dodávkách uhlí pro elektrárnu ČEZ Počerady, teď Chvaletice ovládnou manažeři Czech Coalu, kterým Litvínovskou uhelnou přeprodal.
Český energetický gigant volá po zvýšení hodnoty emisních povolenek, které vydává Evropská unie, aby tak pomocí tržního principu podporovala snížení emisí skleníkových plynů.