pozorovací vzdálenost - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pozorovací vzdálenost, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tři týdny od odhalení nové verze ikonického snímku klastru galaxií SMACS 0723, který pořídil teleskop Jamese Webba (JWST), stačily k tomu, aby zmíněný teleskop překopal – nebo spíše radikálně doplnil – sadu stávajícího poznání o okolním vesmíru. Došlo dokonce i k zásahu do módního průmyslu.
Sotva dokončili jedno veledílo, chystají astronomové pracující na globální soustavě teleskopů Event Horizon (EHT) další. Zprávy o něm znějí skoro stejně fantaskně jako informace o díle předešlém. Řeč je samozřejmě o snímku černé díry ve středu Mléčné dráhy prezentovaném na sklonku minulého týdne. Obraz díry známé jako Sagittarius A*, který technicky není klasickou optickou fotkou, ale interferometrií signálu radiových vln o délce 1,3 mm, je teprve druhým zobrazením černé díry v historii. Sběr dat při ...
V požadované výbavě nových bojových vozidel pěchoty pro armádu jsou povážlivé díry. Může za to zastaralé zadání, které nereaguje na nedávné ozbrojené konflikty, jako byla válka o Náhorní Karabach v roce 2020. Pokud by se zakázka začala plnit už letos, jak bývalé vedení ministerstva obrany původně předpokládalo, obrněncům by podle informací deníku E15 chyběla účinná ochrana proti útočným dronům. Tu přitom kompletně vyrábějí české firmy.
Jakmile šumavské hory a pláně pokryje první sníh, zamíří první nedočkavci na sjezdovky nebo nekonečné běžkařské stopy. Ale i bez lyží si tu člověk užije – třeba pěší túru podél zamrzlých horských potoků nebo výpravu k rysím a vlčím výběhům.
V dubnu před pěti lety na východní Ukrajině propukla válka, jejíž ukončení se v dohledné době jeví jako velmi nepravděpodobné. Při této příležitosti poskytujeme v sérii čtyř reportáží pohled na život v postižených oblastech a popisujeme, jak se tamní situace od propuknutí konfliktu změnila. Reportáž z průmyslových měst Avdijivka, Popasna a Světlodarsk představila jednotlivé aspekty života v městech nacházejících se doslova na dostřel od fronty. Další článek se zabýval analýzou humanitární situace v ...
Galaxie W2246-0526 byla objevena v roce 2015 a hned vědce zaujala. Jde o největší, nejvíce hmotnou a také nejzářivější galaxii ve známém vesmíru. W2246-0526 vysává hmotu ze svých menších sousedů.
Hubblův kosmický dalekohled zaznamenal další úspěch. Přinesl nové důkazy existence prvního známého měsíce mimo Sluneční soustavu. Exoměsíc Kepler-1625b I objevil původně dalekohled Kepler.
V noci z neděle na pondělí vyvrcholí nejznámější meteorický roj Perseidy. Od půlnoci do čtvrté hodiny ranní bude možné vidět v průměru 70 meteorů za hodinu. Podle astronomů se dají čekat ideální pozorovací podmínky, Měsíc byl v sobotu v novu, a nebude tak svým svitem rušit sledování meteorů. Obloha nabídne i pohled na čtyři nejjasnější planety Sluneční soustavy.
Ke konci životnosti se nezadržitelně blíží jeden z nejvýznamnějších nástrojů při pátrání po exoplanetách, tedy planetách mimo sluneční soustavu. Řeč je o Keplerově teleskopu.
Je to jedno z nejvíce střežených míst na světě. Místo, kam se lidé téměř nedostanou a kde je až na výjimky zakázáno fotit. Důrazně se přitom nedoporučuje používat teleobjektivy, neboť protistrana by mohla fotografa vnímat jako snipera a má povolení střílet. Demilitarizovaná zóna mezi Jižní a Severní Korejí.