práce a invalidní důchod - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu práce a invalidní důchod, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslanci schválili novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Zásadním změnou je možnost elektronického podání žádosti o důchod, a to od 1. prosince tohoto roku. Další významnou změnou bude postupné zúžení okruhu výplatních termínů. Novela nyní míří do Senátu.
Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem stejně o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu. Nařízení o pravidelné valorizaci schválila dnes vláda. Na tiskové konferenci to večer oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?
Důchodová reforma budí emoce, s jistými výhradami ji podepsal prezident Pavel. Změn nastane hned několik, a abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás stručný přehled. V něm se dozvíte, jak vysoké budou důchody od ledna roku 2024. Projdou valorizací? Kdy bude možné odejít do řádného a předčasného důchodu a jak se dál vyplatí penzijní připojištění?
Základní výměra starobních, vdovských, vdoveckých, sirotčích a také invalidních a předčasných důchodů stoupne od ledna v průměru o 360 korun. Vláda do konce měsíce schválí příslušné nařízení, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lednová řádná valorizace penzí vyjde státní rozpočet na 12,3 miliardy korun.
Na rozdíl od důchodů a invalidních důchodů zůstávají příspěvky na péči od roku 2018 stejné. Za tu dobu z nich proto výrazně ukrojila dvouciferná inflace, což dostalo řadu lidí do tíživé životní situace. Nápravu slibovala novela zákona o sociálních službách, která se zadrhla kvůli ministerstvu financí. Podle organizací zdravotně hendikepovaných je situace potřebných alarmující.
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité a pro většinu příjemců invalidního důchodu prvního stupně je výdělečná činnost nutností.
Průměrný starobní důchod by se mohl v lednu příštího roku dostat na 20 700 korun. Proti konci letošního roku by se mohl zvednout zhruba o 400 korun. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Potvrdil tak informace, které už minulý týden zveřejnila E15. Zvednout by se podle Jurečky měla jen základní část penze, která je pro všechny stejná. Přesné údaje budou oznámeny po 4. září.
Po několika štědrých valorizacích důchodů čeká seniory až pět hubených let. Už v lednu se průměrná penze místo téměř tisícikoruny, jako tomu bylo letos, zvýší pouze o několik stokorun. V dalších letech se růst důchodů může podle odborníků dokonce zastavit. Viníkem však nebudou jen vládní opatření projednávaná Poslaneckou sněmovnou, jak tvrdí opozice. Hlavním důvodem je propad reálných mezd a klesající inflace, z nichž se valorizace starobních nebo invalidních dávek podle norem vypočítává.
Načasovat správný odchod do důchodu je důležité, protože můžete získat nebo ztratit celkem dost korun. Co když chcete odejít do důchodu v letošním roce? Kolik budete měsíčně dostávat? Vyplatí se předčasný důchod? A co OSVČ?