práce na dohodu a podpora v nezaměstnanosti - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu práce na dohodu a podpora v nezaměstnanosti, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
V krizi se v minulosti často jako první propouštěli agenturní zaměstnanci, to už ale dnes podle Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky největší personální agentury v Česku ManpowerGroup, neplatí. „Některé firmy si naopak drží podíl agenturních zaměstnanců. Fluktuaci už ani nenahrazují, agentura jim flexibilně vyplňuje polštář,“ říká Rezlerová. Flexibilitu by však mohla ohrozit novela zákona o zaměstnanosti, kterou agentury hromadně připomínkovaly a vláda připomínky nevzala v potaz.
Prezidentské volby v Česku startují prvním kolem 13. a 14. ledna. Očekávají se těsné volební výsledky. Koho volit? S rozhodováním vám pomůže naše volební kalkulačka. Deník E15 dále připravil pro kandidáty na prezidenta řadu otázek zkoumající jejich preference, priority, postoje a to, jak by se chovali v úřadu. Na otázky odpovídali všichni potvrzení kandidáti s výjimkou Andreje Babiše. Josef Středula z prezidentské volby 2023 odstoupil a podpořil přitom Danuši Nerudovou.
Bývalý majitel firmy Best Tomáš Březina souhlasí s Babišovým výrokem, že stát se má řídit jako firma, v čele kandidátky hnutí ANO ale vydržel jen tři týdny. Problémy české ekonomiky by řešil zrušením tisíců „zbytečných“ míst ve státní správě, nebál by se seškrtat ani počet ministerstev nebo množství lékařů, učitelů a soudců. Kontrola ministerstva vnitra zamítla Březinovu kandidaturu na prezidenta pro nedostatek podpisů, přestože sám kandidát jejich nasbírání ohlašoval již v červnu.
Najít si práci v Česku se od začátku ruské agrese na Ukrajině podařilo podle dat úřadu práce téměř 150 tisícům uprchlíků. Někteří se již vrátili do vlasti, ke konci října jich v Česku pracovalo méně než sto tisíc. Firmy se obávají jejich odchodu, a proto je zaměstnávají na méně kvalifikovaných pozicích, než jaké by mohli vykonávat na základě své praxe a zkušenosti. Zaměstnavatelé si také Ukrajince nejdříve zkoušejí prací na dohodu.
Z důvodu prodlužujícího se důchodového věku čerpá více lidí předdůchod, kdy jsou čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Pro účely zdravotního pojištění jsou lidé čerpající předdůchod považováni za státní pojištěnce.
Přídavek na dítě je dávka státní sociální podpory, která má za cíl ulehčit rodinnému rozpočtu. Vyplácena je opakovaně a náleží nezaopatřenému dítěti v závislosti na výši příjmu rodiny, resp. společně posuzovaných osob v domácnosti za rozhodné období.
Ukončí-li uchazeč o zaměstnání předchozí pracovní poměr dohodou anebo výpovědí, musí mít k tomu vážný důvod. V opačném případě získá pouze sníženou podporu v nezaměstnanosti. Co jsou vážné důvody?
Stát začíná postupně digitalizovat a zjednodušovat vyřizování a poskytování sociálních dávek. Od srpna bude možné elektronicky vyplnit a odeslat formulář pro získání rodičovského příspěvku a od září přídavků na děti.
Nový zákon lex Ukrajina II byl přijímán v Poslanecké sněmovně jako motivace pro uprchlíky ke vstupu na trh práce, tu je ale podle Magdy Faltové, ředitelky Sdružení pro integraci a migraci a předsedkyně výkonného výboru Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty třeba hledat jinde. Například ve formě zkrácených úvazků, jazykových kurzů a vzdělávání.