pracovní neschopnost a krácení dovolené - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pracovní neschopnost a krácení dovolené, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?
Zákoník práce stanoví pravidlo, podle kterého si má zaměstnanec vybrat dovolenou v tom roce, v němž mu na ni vzniknul nárok. V určitých případech je však možné část dovolené převést do následujícího kalendářního roku. Jaká jsou pravidla a co je letos nového?
Od nového roku začne určování délky dovolené v hodinách místo dosavadních dní. V účinnost vstupuje druhá část novely zákoníku práce. Ta v určitých případech umožní zaměstnancům požádat o převod části dovolené do dalšího roku a také bude mírnější k absentérům. Krácení dovolené nehrozí lidem v karanténě. Zároveň se zavádí týden pracovního volna pro vedoucí táborů, vychovatele či instruktory.
Pokud se zaměstnanec vrátil z rizikové oblasti měl by s ohledem na zákoník práce svého zaměstnavatele informovat o tom, že se vrátil z oblasti zasažené koronavirem. Máme pro vás užitečnou sadu informací pro zaměstnavatele a zaměstnance.
Zákoníkem práce je v Česku stanovena minimální doba dovolené v rozsahu čtyř týdnů, v praxi mnozí zaměstnavatelé poskytují jako oblíbený firemní benefit dovolenou nad zákonné minimum. Jak je to s dovolenou při práci po část roku, při dlouhodobé nemoci nebo při čerpání mateřské dovolené?
Přes léto je na českých silnicích velké množství cyklistů. Právě ti jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu a sami také řadu nehod zaviní. Jen loni policie vyšetřovala 2724 nehod jízdních kol, při kterých zahynulo 19 lidí. Zatímco v případě nehody způsobené řidičem motorového vozidla se hradí škody z jeho povinného ručení, nepojištění cyklisté musejí sáhnout do vlastní kapsy. Jak se proti těmto situacím mohou chránit?
Přes léto je na českých silnicích velké množství cyklistů. Právě ti jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu a sami také řadu nehod zaviní. Jen loni policie vyšetřovala 2625 nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla, tedy nejčastěji cyklistou, při kterých zahynulo 24 lidí. V případě způsobení nehody řidičem se škody hradí z povinného ručení, na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Jak se v těchto případech mohou chránit?
Firmy, podniky a instituce se loni museli vypořádat s větší absencí svých zaměstnanců. Ve srovnání s rokem 2014 bylo v roce 2015 ukončeno o 241 tisíc více případů dočasné pracovní neschopnosti, což představuje nárůst o bezmála 19 procent. Celkem lékaři vystavili více než 1,5 milionu neschopenek, průměrná doba léčení byla 41 dní. V pracovním vztahu jsou proto stále populárnějším benefitem sick days.