pracovní úraz na home office - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pracovní úraz na home office, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dojde-li při plnění pracovních úkolů k úrazu, má zaměstnanec nárok na odškodnění. Cesta k němu však nemusí být tak snadná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Co by si měl zaměstnanec pohlídat, na jaké odškodnění má nárok a jak se při jeho uplatnění postupuje? Odpovědi naleznete v rozhovoru s Radkem Novotným, advokátem projektu www.pravnikpracovniuraz.cz.
Vláda už všechny palčivé problémy dneška vyřešila, a tak je čas na některá, řekněme, sexy témata. Inflace je pod kontrolou ČNB, rozjely se kompenzace vysokých cen energií, na webech všech ministerstev jsou přehledné online kalkulačky, kdo má na co nárok, požádat si může elektronicky prostřednictvím jednoduchého kódu a opozice uznává, že to vláda dělá dobře a sama by to líp neuměla. Že ne? Ano, tento ironický úvod nám poslouží jen jako odrazový, někdy též zvaný oslí můstek k tématu kompenzací za home office...
Před pandemií byl home office spíše vytoužený benefit, v dnešní době ho standardně využívá stále více zaměstnavatelů. I zaměstnanci pracujícímu z domova se může stát úraz. Kdy je tento úraz považován za pracovní a kdy má zaměstnanec nárok na odškodnění?
V prvním pololetí bylo v Česku 23 326 pracovních úrazů, což je proti stejnému období loni nárůst o 14 procent. Tehdy se ale vlivem uzavření některých podniků a větší míry práce z domova událo nejméně pracovních úrazů za deset let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, podle kterého si 96 procent úrazů vyžádalo pracovní neschopnost delší než tři dny. Celkem 39 osob za první pololetí v práci následkem zranění zemřelo, meziročně to je o 17 procent méně.
Druhá vlna koronaviru v Česku vrátila do hry práci z domova. Home office má řadu nesporných výhod. Víte však o rizicích, která přináší firmám i zaměstnancům?
Pandemie onemocnění covid-19 ovlivnila fungování řady českých firem. A jistě se dotkne i toho, jak společnosti přistupují k zaměstnaneckým benefitům. Ty v posledních letech zažívaly vzhledem k nedostatku pracovní síly na trhu nebývalý rozkvět.
Koronavirová krize přinesla změnu pracovního režimu a hromadný přesun lidí na home office. Členské státy Evropské unie a jejich odbory to nutí přehodnotit, jaký paušál by měli zaměstnanci na home office dostávat a zda jde o daňově uznatelný náklad na straně zaměstnavatele. „Podle nás by tento paušál měl objektivně zohlednit náklady, které zaměstnanci vznikají,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Vláda tento týden nařídila firmám využívat co nejvíce a tam, kde je to možné, home office. To s sebou ale nese řadu náležitostí, které musejí společnosti se svými zaměstnanci dořešit. Jednou z nejviditelnějších je, zda a jaký mají zaměstnanci nárok na propláceních nákladů na práci doma. Běžné to zatím není.
Ačkoliv se vám pracovní úraz může přihodit i doma, prokazování nemusí být jednoduché. Jak zajistit bezpečnost práce zaměstnanců na home office a jak je to s pracovními úrazy?
Od připravované novely zákoníku práce si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje větší pružnost pracovního trhu. Jenže podle kritiků může přinést opak. Obavy se týkají mimo jiné ustanovení pro práci na dálku. Zaměstnanec, který využívá home-office, má mít nárok na náhradu nákladů a na setkávání s kolegy. Návrh řeší i bezpečnost práce při práci z domova.