pracovní vízum pro ukrajince - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pracovní vízum pro ukrajince, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Probíhající válka na Ukrajině donutila mnoho firem odejít z ruského trhu. Nejen je se teď pokouší přilákat sousední Gruzie, jejíž ekonomika v letošním roce podle odhadů překvapivě vzroste až o sedm procent. Jaké výhody nabízí investování v této zemi popisuje pro deník E15 prezidentka Česko-gruzínské obchodní komory Nino Mchedlidze.
Na začátku války na Ukrajině opustilo Českou republiku odhadem až třicet tisíc Ukrajinců odcházejících bojovat s ruskými agresory. Zatímco muži mířili do války, druhým směrem do Evropy prchaly statisíce lidí. Naráželi přitom na nekonečné množství problémů. K těm zásadním patřila otázka, kde a jak najít práci.
Český byznys začíná absorbovat uprchlickou krizi. Z dat ministerstva práce, které má deník E15 exkluzivně k dispozici, vyplývá, že tuzemské firmy zaměstnaly od začátku války již přes 7400 ukrajinských uprchlíků. Celkem je v zemi přes 270 tisíc nově příchozích Ukrajinců, většinou žen a dětí.
Do Česka už z Ukrajiny přišlo kolem sta tisíc ukrajinských uprchlíků. Přestože jim stát obratem poskytně pracovní povolení, je už teď jasné, že velká část z nich si v Česku zaměstnání rychle nenajde. A to i přes snahy četných dobrovolníků, úřadů a firem. Před válkou totiž často utíkají ženy s dětmi či starší lidé. Narážejí přitom na stejné překážky jako Češi – na slabý zájem zaměstnavatelů o starší ročníky i na nedostatek zkrácených úvazků.
Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje okruh pomoci pro Ukrajince. Ti, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. Plánuje se také rozšíření mimořádné okamžité pomoci.
Válečný konflikt na Ukrajině má silný potenciál ovlivnit český průmysl. Není ovšem zatím jasné, kterým směrem – zda se bude jednat o zcela zničující dopad v důsledku odlivu pracovní síly zpátky na Ukrajinu, nebo naopak posílení v podobě přílivu nových levnějších pracovníků, kteří utíkají před válkou. Zatímco část zaměstnavatelů má silné obavy z odchodu Ukrajinců, kteří dostanou povolávací rozkaz, jiná část má už pro uprchlíky nachystaná pracovní místa.
Česká republika nadále láká zahraniční pracovníky. Zatímco loni počet vydaných zaměstnaneckých karet klesl podle dat ministerstva vnitra meziročně téměř o třetinu a krátkodobých pracovních víz o zhruba polovinu, teď se cizinci zvolna vracejí na trh práce. Potřeba jsou zejména v zemědělství, stavebnictví či ve strojírenství. Pandemické restrikce však přijímání pracovníků ze zahraničí komplikují. Zemědělci se už obávají o sklizeň.
Ukrajinci, Srbové nebo Gruzínci patří k nejvyhledávanějším zahraničním brigádníkům pro práce v českém zemědělství a stavebnictví. Tuzemské firmy jich potřebují desítky tisíc. Silná poptávka je také po kvalifikovaných profesích. Nábor se však zablokoval kvůli nouzovému stavu vyhlášenému v souvislosti s epidemií koronaviru.
Ministerstvo zemědělství chce předložit vládě za dva týdny návrh na zvýšení kvóty pro pracovníky z Ukrajiny mířící do tuzemského zemědělství, a to o 1500 lidí. Na dnešní konferenci Zemědělství 2017 to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zvýšení limitu přivítal na konferenci předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Někteří řečníci si stýskali právě nad nedostatkem tuzemských zájemců o práci v tomto sektoru.
... zvýšení kvóty na pracovní víza pro Ukrajince ze 400 měsíčně... 150 tisíc volných pracovních míst. Firmy nemohou.... Díky jim. Jen pro připomenutí, v Česku...