pracující důchodce navýšení důchodů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pracující důchodce navýšení důchodů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V průměru o šestnáct až dvacet tisíc korun ročně si zaměstnaní či podnikající důchodci zatím nepolepší. Návrh novely zákona, která by je osvobodila od sociálního pojištění a měla platit už letos, odmítlo ministerstvo financí. Důvodem jsou dopady na státní rozpočet.
Pouze o polovinu oproti letošku vzrostou od ledna průměrné důchody. Předpokládá to ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zatímco letos v lednu dostali penzisté přidáno v průměru o 825 korun, na začátku příštího roku si polepší zhruba o čtyři stovky. Odhadovaná částka je poloviční také ve srovnání s červnovou mimořádnou valorizací, kdy se průměrný starobní důchod zvýšil o 755 korun. Nyní činí 20 216 korun, od ledna má podle odhadu rezortu financí stoupnout na 20 630 korun.
Vláda se dohodla na změnách v penzijním spoření. Změní se systém vyplácení i výše státního příspěvku i podmínky uzavírání nových smluv. Kromě toho novela počítá s možností ukládat peníze do nového fondu orientovaného na rizikovější produkty. Senioři ve starobním důchodu, kteří zároveň stále spoří, státní příspěvek k ukládané částce již dostávat nebudou.
V reakci na loňský boom žádostí o přiznání předčasných důchodů a strmý nárůst státních výdajů na ně zahrnula vláda do své aktuální takzvané reformy důchodového systému i změny v nárocích na předčasné státní penze.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce motivovat seniory, aby neodcházeli na odpočinek a nadále byli zaměstnaní nebo podnikali. Chystá novelu zákona, která je osvobodí od placení důchodového pojištění. V průměru si pracující penzista podle propočtů rezortu polepší o 16 tisíc korun ročně. Změna má začít platit od července příštího roku.
Pomalu se hroutící český důchodový systém má zachránit zbrusu nová reforma. Její legislativní podobu v paragrafovém znění v současnosti dokončila důchodová komise a ještě v pátek ji ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odešle do mezirezortního připomínkového řízení. Má to však jeden háček – koaliční ANO o reformě nechce ani slyšet. Návrh reformy navíc podle analytiků neřeší to hlavní, tedy dlouhodobou finanční udržitelnost systému.
Krajně pravicová Svoboda a přímá demokracie připouští dohodu s KSČM o možné podpoře jednobarevné vlády ANO. Ani komunisté spolupráci nevylučují. Obě strany se tak připravují na variantu odchodu ČSSD do opozice.
Vláda chce zvýšit rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc korun, ale jen dětem, které se narodí po 1. lednu příštího roku. Oproti původním slibům tak přijdou zkrátka současní rodiče malých dětí. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce rozšíření počtu rodičů s nárokem na vyšší rodičovskou znovu prosadit, naráží však na koaliční partnery z ANO. Piráti navrhnou valorizaci rodičovské, říká pro E15 poslankyně Olga Richterová (Piráti), která se věnuje sociální politice.
Dle statistik České správy sociálního zabezpečení zaslalo během prvních šesti měsíců tohoto roku více než 50 tisíc pracujících důchodců žádost o přepočet svého starobního důchodu, meziročně se tak jejich počet zvýšil o 7 procent. Dalších 108 000 žádosti o přepočet zaslali důchodci invalidní a ti, kteří pobírají důchod pozůstalostní.
Čeští důchodci pracují méně než jejich evropští vrstveníci, kvůli vysokým odvodům se jim to totiž příliš nevyplatí. V Česku pracuje v důchodovém věku 13 procent lidí, což je 2,5 procentního bodu pod evropským průměrem. V zemích jako Norsko, Švédsko nebo Island je přitom podíl výdělečně činných penzistů dokonce až 35 procent.