Praha hlavní nádraží - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Praha hlavní nádraží, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rekonstrukce Barrandovského mostu, stavba Dvoreckého mostu a metra D. Bývalý pražský primátor a nový náměstek pro dopravu v metropoli Zdeněk Hřib (Piráti) má před sebou nelehký úkol. Pokračovat v investicích do pražské dopravy a zároveň napravit její pověst, pošpiněnou korupčními kauzami.
Staré budovy, které ztratily svou funkci, je možné zbourat. Jindy je ale mohou majitelé s pomocí architektů a stavařů přeměnit v moderní prostory s novým využitím a přitom udržet jejich historický ráz. Ze starého pivovaru vzniká luxusní bytový dům, z kotelny muzeum, z průmyslové haly redakční newsroom. Trendu současnosti odborníci říkají Adaptive Reuse. A architekti ho mohou mít na paměti dokonce už tehdy, když kreslí budovu zcela novou.
Správa železnic má v rukou pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci nádraží na pražském Smíchově a v následujících dnech by měla vybrat zhotovitele první části stavby. Smíchovské nádraží, jehož nynější budova stanice byla postavena v padesátých letech minulého století, tak nyní čeká zcela zásadní proměna. Odhadované náklady na celou stavbu jsou 4,1 miliardy korun. V budoucnu by se nádraží mělo stát součástí dopravního terminálu, který plánuje hlavní město.
V ulicích Bratislavy je cítit chuť stavět. A to pořádná. Podobně jako v dalších evropských velkoměstech i tady už věže zkonstruované z betonu a skla přerostly své předky, už zastínily věže kostelů. „V Bratislavě rostou výškové stavby jako houby po dešti, Praha je málo odvážná, je sešněrovaná památkovou ochranou a ustrnula,“ říká se teď často v české metropoli. Ale hodnotit úspěch města jen na základě jednoho kritéria, tedy počtem vznikajících skleněných výškových budov, je přinejmenším krátkozraké.
Opustit stávající sídlo v budově ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody se Českým drahám v minulých letech opakovaně nedařilo, dopravce proto chystá nový plán, odlišný od předešlých. České dráhy v příštích měsících předloží ministerstvu dopravy návrh, podle kterého by vložily své brownfieldy na Florenci nebo v Holešovicích v hodnotě stovek milionů korun do společného projektu s developerem. Ten by vzešel z veřejného tendru a na dnes nevyužitých pozemcích by postavil nejen sídlo pro dráhy, ale až ...
Hlavní město do nového roku nevstupuje právě ideálně. Po zářijových komunálních volbách stále nemá novou koalici. Nejen městské firmy a instituce, ale ani magistrátní zaměstnanci tak nevědí, jaké priority bude mít nová vláda a na co se třeba už peníze nenajdou. Novou radu, ať už menšinovou, nebo koaliční, čeká hned v příštím roce řada úkolů a důležitých rozhodnutí.
Česká železniční infrastruktura zažívá rekordní rok. Celkem by se podle plánu mělo letos proinvestovat více než 42 miliard korun. Pro srovnání: ještě před třemi lety to nebyla ani polovina této částky. Očekávání pro příští rok jsou ještě vyšší. Financování železničních staveb by se mělo podle Správy železnic opírat o celkový rozpočet v předpokládané výši téměř 62 miliard korun, s možností navýšení až na 70,4 miliardy díky úvěru od Evropské investiční banky.
Dva měsíce od komunálních voleb Praha stále nemá novou koalici. Metropoli nadále vede pirátský primátor Zdeněk Hřib, a byť se zastupitelstvu podařilo alespoň ustanovit magistrátní výbory, velká politická rozhodnutí se stále odkládají. Městské části a instituce přitom čekají nejen na schválení rozpočtu, ale i na základní vizi rozvoje města.
Nový železniční most mezi pražskou Výtoní a Smíchovem bude tříkolejný, přibude zastávka na Výtoni. Z původní konstrukce zůstane jen spodní část stavby s pilíři. Přestavba by měla stát zhruba dvě miliardy korun, oznámila Správa železnic (SŽ), která představila návrh mostu od firmy 2T engineering. Stavět se začne v roce 2026, práce potrvají 20 měsíců. Původní památkově chráněná ocelová konstrukce se má přestěhovat na jiné místo.
Už nejen rodinné domy, ale i developerské projekty. V Česku začnou vznikat první bytové domy s dřevěnou konstrukcí. Společnost UBM má za sebou pilotní projekt ve Vídni a nyní chystá tuzemskou premiéru v Praze 5. „Jde o čtyři objekty s celkem 62 byty, které postavíme jako kombinované dřevostavby s hlavními nosnými prvky z masivních dřevěných panelů,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia.