Praha nakladove nadrazi zizkov nove byty - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Praha nakladove nadrazi zizkov nove byty, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Společnost Skanska Residential kupuje pozemek v pražských Satalicích. Na brownfieldu plánuje postavit dostupné bydlení pro mladé rodiny Livo Homes. Atraktivní ceny chce docílit výstavbou z prefabrikátů potažmo z modulů, které výstavbu nejen zlevní, ale i zrychlí. Investice se pohybuje zhruba kolem jedné miliardy korun. Se zahájením první ze dvou etap projektu počítá Skanska na rok 2026.
Největší tuzemský bytový developer Central Group pozastavil kvůli skomírající poptávce spuštění několika etap svých projektů. Dohromady jde o zhruba 730 bytů. Zároveň se však neobává, že by nyní zamrzlý trh vedl k propadu cen nových bytů. Kapitálově silní developeři podle něj budou ceníky kvůli vysokým stavebním nákladům držet i za cenu dočasně ořezané nabídky. Současná krize tak oproti té minulé po roce 2008 výrazně rozevře nůžky mezi staršími byty a novostavbami.
V nadcházejících komunálních volbách se pokusí pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček resuscitovat značku STAN, která v Praze značně utrpěla kauzou Dozimetr. Hlaváček trvá na tom, že o počínání exnáměstka Petra Hlubučka neměl potuchy. „Jsem stále fascinovaný těmi, kteří říkají, že to věděli. A přitom nic neudělali. Já jsem věděl, že s ním budu mít v lidsko-odborné rovině problém, ale vůbec mě nenapadlo, že přijde něco takového. Já mám svědomí čisté,“ říká v rozhovoru pro deník E15.
Ikonická žižkovská vysílací věž Ústřední telekomunikační budovy zmizí na začátku příštího roku z panoramatu Prahy. Developer Central Group, kterému technologický komplex v Olšanské ulici patří, zahájí v lednu demolici jak věže, tak přilehlých budov. Namísto nich chystá bytový komplex. Původní návrh stometrových rozvolněných věží architektky Evy Jiřičné ale narazil na nesouhlas vedení města.
Hlavní město čeká nová budoucnost. Zatímco v uplynulých desetiletích developeři skupovali pozemky, plánovali jejich zástavbu a dohadovali se s úředníky o nezbytná razítka, nyní se začalo stavět. Pražský Institut plánování a rozvoje nedávno spočítal, že největší rozvojové lokality čítají dohromady 940 hektarů a mohlo by na nich vzniknout bydlení až pro 154 tisíc obyvatel a kanceláře pro více než 200 tisíc bílých límečků. Komu tyto pozemky a budoucnost Prahy patří?
V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) začíná výstava To je plán, která veřejnosti přiblíží podobu metropolitního plánu. Ten určí, jak se bude v příštích letech stavět v hlavním městě. Současná podoba územního plánu už dlouho neodpovídá potřebám města a nestíhá jeho rozvoj. „Jednoduše řečeno město potřebuje nové ‚šatičky‘, hezké a současné,“ říká o novém metropolitním plánu náměstek primátora Petr Hlaváček.
U pražského Anděla a v Karlíně už developer Sekyra Group staví první bytové domy svých velkých projektů Smíchov City a Rohan City. Na bývalém nákladovém nádraží na Žižkově čeká na změnu územního plánu. „V novostavbě, která naváže na severní křídlo funkcionalistické nádražní budovy, se počítá s umístěním školy. Jižní křídlo bude zase protaženo o sportovní halu. V části budovy vzniknou byty a zvažujeme integraci soukromého školství a zdravotnictví a loftové kanceláře,“ popisuje výkonný ředitel Sekyra Group ...
V Praze loni získalo pravomocné stavební povolení 9698 bytů, což je o 5 363 více než o rok dříve a nejvíce od roku 1997, od kterého jsou dostupná data, vyplývá z údajů Český statistický úřad (ČSÚ). Česká metropole se v posledních letech potýká s růstem cen bytů o desítky procent ročně, podle vedení města je to dáno i nedostatečnou výstavbou. Primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) řekl, že s oživením výstavby se dá ve střednědobém horizontu očekávat zlevnění ceny bytů.
Praha se zase o krok přiblížila k jednotným pravidlům, podle nichž by developeři přispívali na infrastrukturu, občanskou vybavenost či na vznik městských bytů v územích, kde stavějí. Radní po dvou letech příprav schválili metodiku výpočtů, která má vytvořit předvídatelné prostředí pro město i stavitele.
Deset let, jež uplynou od prvních příprav projektu k položení základního kamene, je v případě velkých pražských brownfieldů téměř standardem. Letos se podařilo dotáhnout k realizaci hned několik miliardových projektů, které změní podobu celých čtvrtí. Developeři se chtějí do proměny metropole zapsat i nápaditou architekturou, například s rukopisem Zahy Hadid nebo Evy Jiřičné.