prasknutí realitní bubliny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu prasknutí realitní bubliny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pro ty, kdo touží po vlastním bydlení, platí jedno kruté rčení: Levněji už bylo. V málokterém oboru platí tak nekompromisně, že se nevyplatí čekat. Teď navíc začal čas běžet zájemcům o dům či byt mnohem rychleji, protože předpovědi lidí z oboru nevypadají pro kupující vůbec hezky.
V roce 2022 bude pokračovat trend minulého roku, kdy v říjnu odstartoval růst hypotečních sazeb u všech tuzemských bank. Vlastní bydlení se spoustě lidí ještě více vzdálilo a ani ceny podnájmů neklesnou. Rostoucí životní náklady mohou dovést mnoho domácností do velkých problémů.
Německo a Rakousko by měly omezit prudký růst cen nemovitostí tím, že zpřísní hypotéky a donutí banky, aby si vytvořily více kapitálu. Ve své zprávě to uvedl Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB). Tento orgán funguje jako „hlídací pes“ finanční stability v Evropské unii. Má mandát vydávat varování, pokud zjistí závažná systémová rizika, a doporučit nápravná opatření při řešení těchto rizik.
Bank of England bude do roku 2050 emisně neutrální institucí. A navíc chystá manuál pro finanční sektor, jak se má na bezemisní ekonomiku připravit. Jedním z iniciátorů nového směřování prestižní bankovní instituce je její guvernér Andrew Bailey, bytostný bankéř, který v ní strávil doslova celý profesní život. Má za sebou řadu úspěchů, ale také velké skandály.
Po internetu se ve více lidech domluvíte, spekulativně začnete obchodovat vybranou akciovou kořist a vyženete cenu daného titulu do nebes. GameStop přes tisíc procent zhodnocení, BlackBerry, Nokia… Je to v pořádku, nebo lze současný fenomén na finančních trzích označit za manipulaci s trhem? V anketě deníku E15 se nad tím zamýšlejí investiční experti.
Nouzový stav dopadl i na realitní trh. Lidé mají jiné starosti a nákup nemovitostí odsouvají na později. Prasknutí realitní bubliny makléři neočekávají. Investoři by ale měli zůstat ve střehu. Domy a byty mohou krátkodobě zlevnit.
Analytici německé banky Commerzbank vydali varování před nafouknutím realitní bubliny v eurozóně. Příčinou by prý bylo pokračování nynější expanzivní měnové politiky Evropské centrální banky. Informoval o tom server CNBC. Commerzbank očekává, že pokud ECB svůj přístup do konce příštího roku nezmění, průměrné ceny nemovitostí budou v eurozóně vyšší než před ekonomickou krizí. V řadě států přitom ceny významně rostou již nyní.
Nizozemec s českými kořeny Paul Vincent Koch pracoval už od devadesátých let jako ředitel ING Real Estate Development, kde měl na starost realitní rozvoj v České republice a Maďarsku. Stojí například za slavným Tančícím domem v Praze. Development ale opustil a dnes se svojí Agentury pro finančně dostupné bydlení bojuje za rozvoj nájemního bydlení a kritizuje pomalou výstavbu i českou stavební legislativu. V rozhovoru pro deník E15 pořízeného v rámci festivalu Jeden svět říká, že lidé jednou kvůli závratným...
Trh s byty je ve varu, zdražuje i bydlení v panelácích, developeři nestíhají stavět. Obchodníci s realitami zažívají zlaté časy. Do popředí se však dere pochybnost, jestli stejně jako před deseti lety nehrozí nový krach. „Nejhůře na tom budou logicky ti, kteří nakoupili v době nejvyšších cen,“ říká sociolog bydlení Martin Lux z Akademie věd ČR.
V České republice chtějí ve vlastním bydlet i lidé, pro které je dlouhodobě udržitelné spíš nájemní bydlení. Jsou za tím stále levné hypotéky a snadný přístup k nim. Vede to k růstu cen bytů hlavně v Praze či v Brně. Na konferenci Očekávaný vývoj realitního trhu a developerských projektů v ČR a střední Evropě to řekl odborný partner konference Jiří Fajkus. Varoval před novou realitní bublinou, která naposledy praskla před zhruba deseti lety.