pravěcí lidé - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pravěcí lidé, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dřevěná studna, kterou olomoučtí archeologové našli při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěkou dřevěnou strukturou na světě. Potvrdil to výzkum, který ji datuje do let 5256 až 5255 před Kristem, uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.
Dřevěná studna, kterou archeologové našli při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěká dřevěná struktura na světě. Potvrdil to dosavadní výzkum archeologů, kteří ji datují do let 5256 až 5255 před Kristem. Uvedl to ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Studnu nyní odborníci konzervují a dělají další analýzy. Po ukončení výzkumu bude objekt k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích.
Meditace a mantry za tlumeného osvětlení v prostorách, kde se přes den učí jóga a k večeru se objevuje podstata vnitřního ženského já. Cesta k pochopení a radostnému přijetí své ženské role – milenky, pečovatelky o rodinný krb, matky a nakonec moudré ženy, která své poznání předává mladší generaci tak jako kdysi pravěké ženy kolem táboráku. Na sociálních sítích zásadně tři tečky za každou větou, aby čtenářky donutily k zamyšlení. Pokud už nějaký ten pátek brouzdáte po internetu, možná už jste rozpoznali ...
Automatizace, robotizace, využití umělé inteligence v průmyslu, to vše představuje změny, pro které se vžilo označení čtvrtá průmyslová revoluce. Vážně se o ní začínají bavit ekonomové s politiky, odboráři a sociology. Někteří straší, že nám roboti vezmou práci, jiní vidí tu lepší stránku - stroje nahradí nekreativní, automatizovatelné a neatraktivní profese. Kdo bude mít pravdu, rozsoudí až čas. My vám připomínáme deset milníků, přes které lidstvo ke čtvrté průmyslové revoluci dospělo.
Kdo vyšplhá při týdenním treku na nejslavnější stolovou horu světa Roraimu, vstoupí do jiného světa. Rozlehlé náhorní plato, po němž se lze toulat celé dny, má téměř pravěkou atmosféru. Ne náhodou hora inspirovala spisovatele Arthura Doyla k sepsání románu Ztracený svět.
Indiáni jihoamerického kmene Tsimane se dožívají vysokého věku bez nejmenších známek aterosklerózy. Osmdesátiletý indián z Amazonie má cévy v lepším stavu než padesátiletý obyvatel Spojených států. Ve věku nad 75 let hrozí kardiovaskulární onemocnění jen každému dvanáctému indiánovi.
ČEZ začal půjčovat baterky k solárním elektrárnám. Ať si zájemce za 15 tisíc korun za měsíc vyzkouší, jak báječně se solár s baterkou doplňují. Ukazuje to, jakým podivným směrem se energetika vydává.
Genetici finišují v práci na návratu obřího evropského sudokopytníka, který vyhynul v roce 1627.
První biologickou stopu po výbuchu supernovy v blízkém vesmíru našli němečtí vědci na dně Tichého oceánu.
Bázlivý Neklan, srdnatý Čestmír a proradný Durynk. Příběh o válce mezi Lučany a Čechy si z dětství pamatujeme všichni. Za českými pověstmi se můžeme vydat nedaleko Prahy a zjistit, zda na nich není zrnko pravdy.