pravidla na volební lístky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pravidla na volební lístky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jan Vaňhara, dnes John Vanhara, je americký podnikatel českého původu. Ve Spojených státech působí už dvě dekády, známý je jako zakladatel společnosti Shipito, kterou v roce 2015 prodal. Dále pak podniká jako agent pro zakládání firem a obchodník s nemovitostmi. „Trump je podnikatel a zasloužil se o řadu zjednodušení pro podnikatele. Jaký bude Biden? Těžko říct, ale je to člověk, který strávil posledních skoro 50 let v politice," říká Vanhara.
Sčítání hlasů z amerických prezidentských voleb pokračuje. K získání úřadu má lépe nakročeno Joe Biden, ve hře je hned několik cest k jeho možnému vítězství. Vzhledem k těsným výsledkům v několika státech nad ním ale v případě úspěchu visí hrozba právních kroků ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Republikán poukazuje především na komplikované sčítání korespondenčních hlasů.
Ve Spojených státech se dnes otevřou volební místnosti, lidé budou vybírat nejen prezidenta, ale také členy Kongresu či guvernéry. Klání přitom už může být z velké míry rozhodnuto. Mnoho Američanů v době koronavirové pandemie totiž už odvolilo korespondenčně. Podle průzkumů by měl zvítězit demokratický kandidát Joe Biden. Všichni si však pamatují poněkud překvapivé minulé vítězství Donalda Trumpa, kterého si tentokrát málokdo troufá podcenit. K nejistotě přispívá i očekávaný chaos při sčítání hlasů a ...
Kdo jsou prezidentští kandidáti v USA, o co jim jde a jaký narativ dostanou jednotlivá zásadní i globální témata s volbou a příštím novým nebo staronovým prezidentem spojená?
Prezident USA Donald Trump v neděli opět útočil na legitimitu úterních voleb, když prohlásil za "strašnou věc", pokud by se hlasy sčítaly ještě dny po jejich oficiálním termínu. Poznamenal rovněž, že do procesu sčítání hlasů okamžitě zapojí svoje právníky, napsala agentura Reuters.
Kdo bude příští čtyři roky vést Spojené státy, zda Donald Trump, nebo Joe Biden, bychom teoreticky měli vědět už ve středu 4. listopadu v brzkých ranních hodinách středoevropského času. Letos to však nejspíš nebude tak jednoduché. Kvůli pandemii koronaviru lze očekávat, že si na výsledek počkáme ještě několik následujících dní, možná dokonce týdnů až měsíců.
Tisková konference, kterou dvě hodiny po skončení senátních voleb uspořádal premiér Andrej Babiš, se klání o horní komoru vůbec netýkala. A nebýt dotazu novináře, možné by to šéf hnutí ANO nezmínil vůbec.
Aby se mohl člověk stát americkým prezidentem, musí mít na občanství Spojených států nárok od narození. Tato skutečnost znemožňuje kandidaturu na nejvyšší exekutivní post například rakouskému rodáku Arnoldu Schwarzeneggerovi, který byl guvernér Kalifornie a republikánské nominaci by se nebránil. Adept na post šéfa Bílého domu musí být starší 35 let a pobývat na americkém území po dobu čtrnácti let. V tomto směru není ale zcela jasné, co je přesně pobytem míněno a zda musí být souvislý.
V kolizi s ústavou a principy demokracie by se ocitla vláda Andreje Babiše (ANO), pokud by na podzim lidem v karanténě zakázala volit do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Výsledky souboje o křesla v horní komoře parlamentu by navíc zřejmě čelily žalobám kvůli neplatnosti. To jsou nejčastější výhrady právníků a politologů k postoji ministerstva vnitra, které argumentuje ochranou veřejného zdraví.
K tomu, aby v říjnových krajských a senátních volbách mohli hlasovat i lidé v karanténě kvůli koronaviru, je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka třeba změna zákona, parlament by ji mohl projednat v srpnu či v září ve zrychleném režimu. Uvedl to v Partii televize Prima. V úterý chce na ministerstvu probrat možná řešení se zástupci parlamentních stran.