pražská hromadná doprava jízdní řády - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pražská hromadná doprava jízdní řády, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti a začal tak boj o křeslo pražského primátora. To teď zahřívá současný primátor Zdeněk Hřib, který o teplé místo nechce přijít a tak za Pirátskou stranu obhajuje. Velké šance má ale i kandidát koalice SPOLU Bohuslav Svoboda. Do boje jde i poslanec za ANO Patrik Nacher nebo urbanista Petr Hlaváček (STAN), za Prahu sobě Jan Čižinský a za Solidaritu Anna Šabatová. Deník E15 s některými kandidáry udělal rozhovory. Přečtěte si o jejich prioritách.
Spolu, ANO, Praha sobě nebo koalice Solidarita se k nadcházejícím komunálním volbám v hlavním městě snaží přilákat také lidi v důchodovém věku. Strany a hnutí jim slibují nové domovy, finanční pomoc nebo rozšíření bezplatné hromadné dopravy na příměstské vlaky a autobusy. Prakticky všechny kandidující subjekty akcentují pomoc s drahou elektřinou a plynem a rovněž s inflací cen bydlení pro nízkopříjmové domácnosti, což jsou hlavně samostatně žijící penzisté.
Šéf vládní ČSSD Jan Hamáček varuje voliče před povolebním spojením ANO a ODS. „Jsou to pravicové strany a směřují k sobě dlouhodobě. Zvýší DPH a s velkým gustem zruší řadu sociálních jistot lidí, které jsme prosadili,“ apeluje s tím, že stomiliardové schodky státních financí musejí zaplatit hlavně korporace, a nikoliv zaměstnanci. O hnutí Přísaha míní, že je recyklací dřívějšího uskupení Věci veřejné podnikatele Víta Bárty.
Praha, která má rozpočet jako střední ministerstvo, se letos potýká s velkými výpadky příjmů. A to nejen kvůli koronavirové pandemii, ale i kvůli snížení daně z příjmu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce situaci řešit zejména úsporami, investice omezovat nechce. „Musíme teď zainvestovat do zelené obnovy a pak se nám to vrátí,“ říká o velkých projektech, které jeho koalice započala a které by chtěl dotáhnout.
Architekta a urbanistu Pavla Hniličku nikdy neopouští nadšení, když se může rozpovídat o moderním urbanismu, o krásných čtvrtích, kde se bydlí, pracuje a odpočívá zároveň a které lze zatím najít jen v zahraničí. „U nás je řada architektů, kteří tvoří skutečně krásné budovy. Ale velké developmenty se od devadesátých let pořád dělají v duchu sídlišť. Třeba hezčích a barevnějších, ale stále jsou to domy nahodile naházené do prostoru, kam se přivedou přípojky a cesty,“ posteskne si.
Generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski navrhuje i s ohledem na dopady pandemie zdražení jízdného v pražské hromadné dopravě. „Když se podívám do evropských měst, podíl nákladů uhrazených příjmy z jízdného je daleko vyšší. I v Plzni, Ostravě nebo v Brně je „legitka“ daleko dražší než v Praze,” říká v rozhovoru pro deník E15 Witowski. Naopak nevidí prostor pro výraznější zvyšování mezd zaměstnanců. Dokonce hovoří o možném propouštění.
Praha má po ministerstvu práce a sociálních věcí a rezortu školství třetí největší rozpočet v republice. Propady v příjmech, ať už vinou klesající ekonomiky či daňových změn, tak v hlavním městě představují mnoho miliard korun. Město proto zvažuje pětimiliardový úvěr. „Praha si historicky půjčila na obnovu města po povodních v roce 2002. Dá se říci, že postupujeme na základě této praxe,“ říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který je pražským „ministrem financí”.
Regionální organizátor pražské integrované dopravy (Ropid) vybral ve veřejné soutěži společnost, která mu za 28 milionů korun dodá software pro efektivnější plánování městské hromadné dopravy. Ostravská firma Kvados k tomu využije anonymizovaná data mobilních operátorů, kteří sledují pohyb lidí po Praze prostřednictvím jejich mobilních zařízení. Celkové náklady projektu činí 48 milionů korun, sdělil deníku E15 Ropid.
Pražský dopravní podnik plánuje výrazné zvýšení cen ročních kuponů. Ze současných 3650 korun by cena měla stoupnout na zhruba 5500 korun. To sice představuje výrazný cenový skok, i po něm by ale roční cestování hromadnou dopravou po Praze bylo výrazně dostupnější než například v 90. letech.
Pandemie koronaviru významně dopadá i na hospodaření pražského dopravního podniku. Největší městské firmě v Česku se výrazně propadly příjmy z jízdného, a to hlavně od turistů. Magistrátní koalice proto začala jednat o tom, jak se s důsledky krize vypořádá. Vedle provozních úspor plánuje i výrazné zvýšení cen jízdného v městské hromadné dopravě až o polovinu a cen parkovného v modrých zónách.