pražská lítačka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pražská lítačka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Držitelé pražské Lítačky budou i nadále moct využívat sdílená růžová Rekola zdarma, firma společně s konkurenčním Nextbikem vyhrála městský tendr. Jak Rekolům tahle spolupráce pomůže ekonomicky? A co je největší překážkou pro pražské městské cyklisty? O tom v dalším vydání E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s šéfem Rekol Vítem Ježkem.
Doprava, stavebnictví, právní služby i třeba občerstvení pro radnici. Pražský magistrát a jeho příspěvkové organizace v loňském roce zadaly 7568 veřejných zakázek za více než sedm miliard korun. Vyplývá to z přehledu tendrů, který Praha zveřejnila tento týden na datovém portálu Golemio. V seznamu figurují drobné objednávky i miliardové tendry.
Projekt na lepší řízení pražské dopravní situace, stavba parkovacích domů na Černém Mostě a v Butovicích, ale například i zkvalitnění pražské MHD včetně stavby metra D. To jsou příklady plánů, na kterých hlavní město již pracuje nebo pracovat brzy začne. „Dříve se v oblasti Smart City cílilo na chytré koše a nabíjecí lavičky, ale to není správná cesta. My chceme cílit převážně na práci s daty, která dělá město chytrým,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Lítačka pro všechny druhy městské dopravy, systém na odhalení koronaviru z odpadních vod nebo čidla v kontejnerech, která sledují zaplněnost. To jsou příklady projektů pražských městských firem, které mají pomoci Praze stát se Smart City, chytrým městem. Firmy své plány představí na festivalu Comic-Con Prague v rámci projektu Future City, který prostřednictvím virtuální reality nastíní Prahu blízké budoucnosti.
České hlavní město nabídne čtvrthodinku na sdílených kolech zdarma všem držitelům alespoň měsíčního kuponu. Na cyklo-infrastruktuře však musí Praha ještě zapracovat. Je klíčová, říká zakladatel sdílených Rekol Vít Ježek: „Pokud se budou uživatelé bát, tak na kolo neusednou, i kdyby bylo zdarma. Pokud ne, rádi zaplatí násobek dnešních cen.“
Praha, která má rozpočet jako střední ministerstvo, se letos potýká s velkými výpadky příjmů. A to nejen kvůli koronavirové pandemii, ale i kvůli snížení daně z příjmu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce situaci řešit zejména úsporami, investice omezovat nechce. „Musíme teď zainvestovat do zelené obnovy a pak se nám to vrátí,“ říká o velkých projektech, které jeho koalice započala a které by chtěl dotáhnout.
Výrazně omezit autobusové a vlakové spoje, nebo zdražit jízdné. Před toto dilema postavily ekonomické dopady pandemie politickou reprezentaci Středočeského kraje i Prahy. Zastupitelé největšího kraje v Česku na konci března rozhodli zvýšit ceny tarifu Pražské integrované dopravy platného ve Středočeském kraji, a to v průměru o čtvrtinu. Bez souhlasu rady hlavního města však nelze tento tarif, jenž je provázaný ve městě i v kraji a který tvoří většinu příjmů, změnit. Rada by měla hlasovat a vynést ...
V konkurenci celkem 27 projektů elektronizace veřejné správy, které byly přihlášeny do letošního ročníku soutěže Egovernment The Best 2020, zvítězil v kategorii Městské projekty Portál Pražana.
Tradiční souboj o peníze mezi pražským dopravním podnikem a firemními odbory se letos řadí k těm výrazně náročnějším. Jednání o zvýšení mezd téměř jedenácti tisíců zaměstnancům DPP pro příští rok ztěžují finanční důsledky koronakrize. Hospodaření podniku se letos kvůli ní propadne až o dvě miliardy korun. Samu magistrátní kasu může krize připravit až o patnáct miliard, jak předpokládá město.
Pražský dopravní podnik prý potřebuje peníze. Turisté letos kvůli koronaviru nedorazili, a tak je nutné potrestat pravidelné cestující a naplnit truhlice DPP jejich zlaťáky, a to zvýšením ceny roční lítačky.