pražská šunka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pražská šunka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Křen selský patří do české kuchyně stejně jako pivo do české hospody. Ačkoli má pěstování křenu v Česku tradici již od 12. století, postupně z našich polí vymizel do té míry, že až 90 procent jeho nabídky se pokrývá dovozem ze zahraničí. Změnit nepříznivý trend se nyní v rámci Iniciativy ČESKÉ POLE s farmou Český chřest rozhodl velkoobchod makro ČR.
K Vánocům v Praze neodmyslitelně patří vánoční trhy. Stánky s oblíbenými nápoji, pochutinami nebo řemeslnými produkty jsou rozmístěny na mnoha místech hlavního města. Kde je najdete, odkdy dokdy vánoční trhy v Praze probíhají a na jaký doprovodný program se na jednotlivých místech můžete těšit?
Třetí zářijovou neděli Česká televize odvysílala premiérový díl pořadu To se ví, označeného jako zábavná show, v níž známé osobnosti komentují falešné zprávy. Namísto fake news se ale ČT podařilo odhalit žalostný stav české mediální gramotnosti a všudypřítomný naivní způsob vypořádávání se s dezinformacemi. Vágnost v přístupu k problematice „alternativní pravdy“ je o to nebezpečnější, jelikož se projevuje i ve vysílání veřejnoprávní stanice. Přešlap České televize však nakonec jen odráží všeobecnou ...
Na evropský seznam Zaručených tradičních specialit (ZTS) se dostala Pražská šunka. Produkt zaregistrovala Evropská komise, která žádost českých výrobců projednávala přibližně šest let. Dosud měla Česká republika v seznamu spolu se Slovenskem čtyři potraviny - Tradiční špekáčky, Liptovský salám, Spišské párky a Tradiční lovecký salám.
Spory o zapsání Pražské šunky na seznam zaručených tradičních specialit v Evropské unii trvají již šest let. Ačkoliv se Pražská šunka vyrábí od druhé poloviny devatenáctého století a patří ke známým vývozním artiklům, tuzemským producentům se stále nedaří dostat ji na seznam zaručených tradičních specialit Evropské unie, na kterém je například mozzarella nebo belgická piva.
Ve druhé půli srpna uplynuly tři měsíce od zveřejnění oficiální žádosti v Úředním věstníku EU o zapsání Pražské šunky na seznam zaručených tradičních specialit EU. Během této doby mohly členské země naposledy podat proti zápisu námitky. A ty také přišly – přestože od podání žádosti do jejího zveřejnění uplynulo pět a půl roku, během kterých se značnou část původních námitek podařilo odstranit.
Česko má na seznamu chráněných označení EU zhruba tři desítky výrobků a komodit. K dalším by mohl patřit český česnek, český mák a nově i řepkový olej.
Potravinářská komora odstartovala projekt takzvaných cechovních norem, tedy označování nadstandardně kvalitních českých výrobků. Norem, jež by měly spojit kvalitu s původem výrobku v ČR, je nyní 120. Výrobků, které jsou podle nich vyrobeny, je zatím 112. Další stovky potravinářských produktů by měly brzy přibýt. Uvedl to ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna.
Boj o zapsání Pražské šunky na seznam Zaručených tradičních specialit EU se blíží do finále. A to i přesto, že se ani po třech a půl letech nepodařilo vyřešit všechny připomínky, které proti zápisu měla slovenská strana.
Třeboňský kapr, Žatecký chmel, Olomoucké tvarůžky. Ještě před čtyřmi lety se čeští potravináři o evropské uznání a ochranu pro své produkty přímo prali. Dnes jako by o chráněné zeměpisné označení nikdo nestál. Firmy odrazuje přílišné papírování. Poslední žádost byla podána před třemi lety a poslední souhlas dostal Valašský frgál předloni.