přebytek státního rozpočtu německo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přebytek státního rozpočtu německo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bývalý premiér Mirek Topolánek se rozhodl kandidovat na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, jehož dosavadní šéf Jaroslav Hanák po více než deseti letech končí. Profesní organizaci čeká podle Topolánka spousta práce směrem k vládě, sociálním partnerům i směrem do zahraničí. „Svaz je účastník tripartity, jako bývalý předseda vlády s tím mám zkušenosti. Jsem schopen vyjednávat s jakoukoli politickou reprezentací. A po odchodu z politiky jsem se věnoval především zahraničnímu obchodu,“ říká. Protože ...
Zastropovat ceny elektřiny na evropské úrovni, korigovat unijní plány přechodu na obnovitelné zdroje a šetřit. Tak se dá ve stručnosti shrnout většinový pohled energetických expertů, kteří v anketě deníku E15 odpovídali na pět níže uvedených otázek k současnému růstu cen energií. A výkon vlády? V bezprecedentní situaci podle nich dělá, co může. I když by mohla více pomáhat firmám, a hlavně pracovat rychleji. Před vydáním ankety ale vláda přece jen ujistila, že evropské řešení vysokých cen buď nahradí, nebo...
Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu loni překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.
Na vyrovnání veřejných financí poznamenaných koronakrizí neexistuje jednoduchý recept. Kandidáti na příštího ministra financí, kteří se sešli v předvolební debatě deníku E15, navrhují různé kombinace úspor, investic i daní, jež mají rozpočet navrátit do černých čísel. Současná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) očekává, že ozdravení ekonomiky bude trvat sedm let.
Ministryně financí Alena Schillerová neprosadila do programu hnutí ANO svůj návrh na snížení odvodů zaměstnavatelů. „Nevzdávám se toho a budu o to usilovat, ale v komplexu celého daňového mixu," říká v rozhovoru pro deník E15. Šéfka státní kasy za stranu, která zodpovídá za české finance posledních sedm let, označuje aktuální daňový mix za zastaralý. K vyrovnaným rozpočtům se chce vrátit nejpozději do sedmi let. Za současnými historicky nejvyššími deficity si stojí.
Vlády po celém světě mají problém. V posledních měsících výrazně podražily úroky, které státy musejí platit za své dluhy. Koncem ledna platily za dlouhodobé půjčky průměrně 1,1 procenta ročně, zatímco ještě před půl rokem to byla takřka polovina. Dražší půjčky nabíral svět naposledy loni v únoru, tedy v předvečer nástupu pandemie. Nynější zdražování nastává v nejméně vhodný okamžik boje s pandemií, který si vyžádal skokový nárůst státních dluhů napříč planetou.
Veřejné finance se letos propadnou do schodku 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňského přebytku 0,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh by pak měl letos stoupnout na 37 procent HDP z loňských 30,8 procenta HDP. Vyplývá to z Konvergenčního programu, který je součástí Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí vypracované ministerstvem financí (MF).
Obchody, služby i výrobní závody se mají začít postupně otevírat podle harmonogramu vlády, nicméně už teď je podle Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR) jasné, že v něm chybějí jasné podmínky takových kroků. „Chceme slyšet doporučení hygieniků, jak mají firmy své provozy zabezpečit. Kvůli zákazníkům i jejich zaměstnancům,“ říká viceprezident SP ČR Radek Špicar.
Schváleno – kabinet má plán hospodaření na příští rok. Spokojeni jsou, zdá se, všichni vládní partneři. Premiér i ministryně financí dál mohou tvrdit, že hospodaří odpovědně. S plánem státních financí na rok 2020 souhlasí odboráři i zaměstnavatelé. Podle odborů podporuje ekonomický růst a je sociálně odpovědný, zaměstnavatelé rozpočet chválí, že prý zajistí stabilitu ekonomiky.
Americké, ale i evropské, japonské nebo jihokorejské firmy si stěžují, že jim Čína neotvírá svůj trh dostatečně rychle. Prezident Donald Trump je obchodník a v uvalení cel na čínské zboží vidí možnost, jak to změnit. „Existuje ale riziko, že si americká vláda vyloží čínská protiopatření tak, že nejsou přiměřená. Trump by pak mohl reagovat dalším zvýšením protekcionismu a to může mít nedozírné následky,“ říká Jan Švejnar, ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New ...