předvolební průzkum - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu předvolební průzkum, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výsledek předčasných parlamentních voleb na Slovensku, které se odehrají již tuto sobotu, je podle expertů zcela nepředvídatelný. „Za dvacet let, co komentuji slovenskou politiku, si nepamatuji situaci, která by byla tolik zamotaná a nečitelná jako ta letošní,“ říká politolog z Vysoké školy mezinárodního podnikání ISM v Prešově Tomáš Koziak. Redakce e15 se přesto pokusila vybrat pět scénářů, jak může klíčové hlasování u našich východních sousedů dopadnout.
Slovensko na podzim čekají předčasné parlamentní volby, ve kterých se budou o přízeň voličů ucházet dobře známé i nově vzniklé politické subjekty. Ty zatím poslední v roce 2020 vyhrálo hnutí OĽaNO a premiérem se stal Igor Matovič. Jeho preference ovšem prudce klesly a do rolí favoritů se stavějí jiní kandidáti. Kdo se o post premiéra uchází a co říkají aktuální volební průzkumy?
Bývalý americký prezident Donald Trump, který se hodlá znovu ucházet o post hlavy státu, se odmítá účastnit debat před republikánskými primárkami. Poruší tak dlouholetou tradici. Co je ale už nyní jasné, je fakt, že se jeho kandidatura bude protínat se soudními procesy. Průzkumy vyřejného mínění zatím naznačují, že by mu to ale nemělo u voličů uškodit. Trump navíc prohlásil, že se ve čtvrtek vzdá úřadům státu Georgia, kde je obžalován.
Česko jen s mírnou nadsázkou zchudlo v posledním roce o zhruba čtyři biliony korun. O tolik se znehodnotily masivní zásoby lithia pod severočeským Cínovcem. Důvodem je cenová eroze klíčového kovu pro elektromobilitu na světových burzách. Lithium se šedesátiprocentním poklesem stalo jedním z největších komoditních propadáků uplynulého roku. Ani podstatně nižší cena prý ambici těžby cínoveckého lithia neohrozí. Finální rozhodnutí majoritního vlastníka projektu ČEZ o tom, jestli polostátní energetika na ...
V americké Republikánské straně roste počet kongresmanů, kteří odmítají posílat zbraně a peníze Ukrajině na obranu proti ruské agresi, upozornil předminulý týden deník The Washington Post. Pokud by republikáni po volbách v příštím roce opět dostali svého kandidáta do Bílého domu a skeptický pohled na pomoc Kyjevu by v USA převážil, mohlo by to mít dramatické důsledky pro další vývoj konfliktu i budoucnost transatlantické spolupráce, varují experti.
O předvolebních průzkumech zde již byla řeč právě před týdnem, kdy se ukázalo, že se tentokrát netrefily ještě o něco trapněji než jindy. Přesto pár dní před druhým kolem nemáme jinou kratochvíli, a protože je v Česku z jakéhosi mimoplanetárního až extrasolárního důvodu vykládání průzkumů považováno za důležitou součást vrcholící kampaně, zkusíme ty stávající přečíst i zde.
Zakladatel internetového portálu pro nákup letenek letuška.cz se chce zapojit do boje o Pražský hrad. Podpisy sbíral od konce ledna 2022, pro občanskou kandidaturu jich potřeboval padesát tisíc. V listopadu oznámil, že jich nasbíral přes šedesát tisíc, po kontrole ministersva vnitra mu však něco přes sto podpisů chybělo. Diviš podal odvolání a 13. prosince jej Nejvyšší správní soud zařadil mezi kandidáty na prezidenta České republiky.
Prezidentským kandidátem hnutí SPD je Jaroslav Bašta. Bývalý disident, ministr ve vládě Miloše Zemana a později diplomat patří k hlasitým kritikům současného kabinetu a Evropské unie. Do boje o Hrad vstupuje s podporou poslanců. Jaké názory Bašta zastává?
Bývalý majitel firmy Best Tomáš Březina souhlasí s Babišovým výrokem, že stát se má řídit jako firma, v čele kandidátky hnutí ANO ale vydržel jen tři týdny. Problémy české ekonomiky by řešil zrušením tisíců „zbytečných“ míst ve státní správě, nebál by se seškrtat ani počet ministerstev nebo množství lékařů, učitelů a soudců. Kontrola ministerstva vnitra zamítla Březinovu kandidaturu na prezidenta pro nedostatek podpisů, přestože sám kandidát jejich nasbírání ohlašoval již v červnu.
Po vítězství pravicového bloku v nedělních volbách se očekává, že se první italskou premiérkou stane Giorgia Meloniová, šéfka strany Bratři Itálie. Úspěch populistické strany a jejích spojenců přitom není v Evropě ojedinělý. Nedávno dosáhli historického zisku v hlasování o složení parlamentu Švédští demokraté. Na Slovensku se zase schyluje k návratu dvou sociálnědemokratických stran, který by zemi zřejmě dosti přiblížil k maďarskému kurzu premiéra Viktora Orbána. Množí se obavy, že kontinent v důsledku ...