překážky v práci koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu překážky v práci koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po Německu značně zpřísnilo režim na hranicích i Polsko a Slovensko. Čechy čeká v Polsku bez testu či dvojího oočkování od soboty 27. února karanténa. Povinná izolace pro lidi, kteří přicestují ze zahraničí, platí i na Slovensku. Opatření se vztahuje také na Slováky při návratu do vlasti. Výjimku mají například řidiči a posádky v nákladní a osobní dopravě či pendleři. V cestovní mapě si ale mírně polepšily Baleárské a Azorské ostrovy. Češi tak mohou při návratu do vlasti ukončit povinnou karanténu dříve ...
Stejně jako na jaře tak byly spuštěny či prodlouženy některé kompenzační programy, které mají alespoň částečně zmírnit zasažení firem a podnikatelů souvisejícími opatřeními. Bohužel také nadále platí to, že se v možnostech podpory těžko orientuje a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné jsou oproti jaru výrazně omezené. Jaké programy tedy nadále probíhají, kdo na ně „dosáhne“ a na co si dát při podání žádosti pozor?
Jedním z opatření proti šíření koronaviru je i využívání práce na dálku. V České republice však v režimu takzvaného home office fungovalo těsně před říjnovým prudkým nárůstem nakažených znatelně méně lidí než během první covidové vlny na jaře. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie. Jeho závěry a stanoviska některých významných světových firem k práci z domova přibližuje videografika E15, která se automaticky spouští pod titulkem článku.
Zdánlivě prostá otázka: Kdo je nejvýznamnějším vynálezcem dneška? Ze vzorku sta lidí podle obecné teorie pravděpodobnosti zhruba desetina odpoví nějaký nesmysl. Asi osmdesát procent bude tvdit, že to je Steve Jobs nebo Elon Musk. Sotva deset procent lidí odpoví správně: James Dyson. Nejbohatší Brit s majetkem převyšujícím šestnáct miliard liber, příznivce brexitu a vynálezce – alespoň réměř – dokonalého vysavače.
Otřes ekonomiky během pandemie přinutil firmy razantně srazit náklady na zaměstnance. Čtvrtina firem v ekonomice tak sáhla k propouštění, nejčastěji pak v automobilovém průmyslu, obchodu a službách. Vyplývá to z květnového průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nebyla od počátku krize vidět tolik jako premiér a další ministři, teď na ní ale závisí záchrana tuzemského cestovního ruchu. Podpořit jej chce například dotovanými poukázkami na dovolenou. „Měli bychom jet na dovolenou v Česku a podpořit naše hoteliéry, restaurace a služby. Všem těmto podnikatelům jsme to z minuty na minutu vypnuli,“ říká.
Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy zaměstnanců do konce srpna. V podkladech k návrhu zákona o odpuštění odvodů, které má být další podporou z Antiviru, to uvedlo ministerstvo práce. Program měl původně pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce května. Po prodloužení do konce prázdnin volají zaměstnavatelé. Návrh projedná tripartita a poté vláda.
Do křesla šéfa Českých drah usedl teprve před půlrokem a už řeší patrně největší krizi dopravce od druhé světové války. Pandemie koronaviru uvrhla státní podnik do vážných ztrát, ze kterých se může vzpamatovávat ještě dlouho. „Zdrženlivost cestující veřejnosti dát se do pohybu bude jasná,“ říká generální ředitel ČD Václav Nebeský.
Profesionální horolezec Radek Jaroš má jako řada dalších „domácí vězení“. Plánoval vyrazit za svým novým snem a navštívit nejméně dostupná místa světa. I on teď ale musí aspoň na čas své plány přehodnotit. „Nesmyslná panika mě nyní připravila o veškerou práci. Na začátku jsem chtěl hrát hrdinu, a hlavně jsem čekal byrokracii. Ale nakonec jsem o podporu státu požádal,“ říká horolezec a živnostník Radek Jaroš.
Pokud jste se jako firma nyní ocitli v nouzi kvůli opatřením proti šíření koronaviru, a pro své zaměstnance nemáte tolik práce jako dřív, využijte dotační podpory Antivirus. Program Ministerstva práce a sociálních věcí, pro který se vžil německý pojem kurzarbeit, pokryje firmám část mezd, aby nemusely propouštět. „Týká se to téměř všech firem,“ vysvětluje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu.