přeprava aut vlakem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přeprava aut vlakem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V rámci snahy o snížení emisí skleníkových plynů se globální pozornost stále více upírá k vodíku. Plánuje se nejen jeho široké využití v dopravě, ale také jakožto záložního zdroje elektrické energie či k dekarbonizaci průmyslu. Panují přitom obavy, že Evropa si vytvoří tak striktní podmínky pro jeho využívání nebo je bude ladit tak dlouho, že světové vodíkové závody prohraje. Hrozí, že její vodíkový průmysl převálcují americké dotace, a především levná výroba elektrolyzérů v Číně.
Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. ...
Když před pár dny Turecko povolilo odplout v bosporských úžinách zadržené ruské lodi Žibek Žoly s údajně kradenými sedmi tisíci tunami ukrajinského obilí, šlo jen o střípek obrovských přesunů zemědělských komodit, které se nyní na Ukrajině dějí. Česká vláda v něm chce hrát důležitou roli. Státní akciovka ČD Cargo se už pustila do hromadného odvozu tamních produktů a podobně jako ostatní velké evropské firmy je směruje do západních přístavů. Ceny obilí jsou mezitím na rekordních hodnotách a OSN varuje, že ...
Pandemií vyvolaná a válkou na Ukrajině umocněná krize logistiky nepříjemně dopadá i na nošovický závod Hyundai. Jihokorejská automobilka se potýká s železničními výlukami, především pak ale s nedostatkem řidičů kamionů, kteří by nová auta rozváželi z Nošovic k zákazníkům na hlavní evropské trhy. Z výrobní linky automobilky přitom denně sjíždí 1400 vozů. Jediný závod Hyundai v Evropské unii je tak aktuálně obsypán více než devíti tisíci vozy. Kapacita odstavného parkoviště je přeplněná a situace se nelepší.
Norsko je nejvyspělejší elektromobilovou zemí na světě. Vydali jsme se proto prozkoumat ten pověstně skvěle fungující e-systém zblízka. Ano, po norských silnicích se prohání jedna Tesla za druhou, což je balzám pro oči i uši. Nabíjecí infrastruktura nás však vrátila do tvrdší reality.
Prodeji nových aut se spalovacím motorem zbývají v Norsku pouhé tři roky. Země se rozhodla, že jej od roku 2025 ukončí. Už teď tam na elektromobily připadají tři čtvrtiny všech prodaných aut. S tímto trendem se vyrovnala i česká stavební firma Metrostav, která na norském stavebním trhu působí od roku 2014.
Tlak na větší ekologii v průmyslu se projevuje i ve výrobě brzd pro kolejová vozidla. Místo hydraulických přicházejí ty elektromechanické. Tím se například tramvaje mohou úplně zbavit olejového hospodářství. „Dnes umíme tento výrobek nabídnout tak, že nepředstavuje pro zákazníka žádný extrémně vyšší náklad. Zároveň ho zbavíme čištění oleje, jeho skladování a tak dále. Takže na tom ušetří," říká Lukáš Andrýsek ředitel DAKO-CZ, předního evropského výrobce pneumatických, elektromechanických a hydraulických ...
Česko čeká po třiceti letech další ekonomická transformace. Zelenání Evropy pro něj představuje ještě větší výzvu než pro jiné státy. Zdejší autoland totiž produkuje po Estonsku nejvíce emisí oxidu uhličitého na obyvatele a bez přehánění tak představuje černou skvrnu na mapě Evropské unie. Hrozí však, že se nemálo lidí bude považovat za poražené ekologické revoluce, protože právě na ně dopadne břemeno nových nákladů nejvíce.
Když vyrábíte lokomotivy v Evropě, znamená to dvě věci: musíte zezelenat a odmítat nabídky Číňanů na prodej firmy, říká majitel českotřebovské CZ Loko Josef Bárta. Začínal jako dělník v depu, malý podnik spoluzaložil v roce 1995. Dnes patří k největším výrobcům lokomotiv pro nákladní dopravu v Evropě, firma ale stojí na prahu fundamentálních změn. „Čistě dieselové lokomotivy už nikdo nechce. Všichni chtějí hybrid. Musíme reagovat,“ vysvětluje Bárta. Do pěti let chce také představit plně autonomní ...
Naplňování ambiciózních plánů Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů se podle odborníků těžko obejde bez útlumu letecké dopravy. Jednotlivé země se snaží přesvědčit Evropany, aby pro cesty po kontinentu vyměnili letadlo za vlak. Německo a Rakousko investují miliardy eur do zrychlení železniční dopravy. V plánu je řada dlouhých nočních linek napříč Evropou s cílem zjednodušit přesuny po kolejích a zajistit lidem pohodlí.