přesun americké armády - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přesun americké armády, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na začátku června Ukrajina zahájila dlouho očekávanou ofenzivu. Ofenzivu, od které se čeká alespoň dílčí porážka Rusů a významné teritoriální zisky. Po dvou měsících je čas na několik postřehů, které se – sportovní terminologií řečeno – vztahují právě k prvnímu poločasu utkání. Občas slýcháme, že o dobyté území ani tak nejde…
V otevřený vojenský konflikt přerostly dosavadní rozepře mezi šéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem a oficiálním ruským vedením. Jednotky wagnerovců po sobotním poledni ovládaly města Rostov na Donu, Voroněž a Lipeck. Pochod wagnerovců na Moskvu neměl dlouhé trvání. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko zprostředkoval dohodu s Prigožinem, který odvolal své jednotky. Sám se stáhne právě do Běloruska. Kreml ho stíhat nebude. Americké tajné služby údajně věděly o Prigožinově chystané vzpouře už od poloviny ...
Pokud bychom se měli pokusit vypíchnout jeden jediný bod z knih a esejů Henryho Kissingera, legendy americké zahraniční politiky, pak by to jistě byl následující poznatek – v rámci udržení globální stability je potřeba se umět domluvit i s úhlavním ideovým nepřítelem. A to alespoň v elementárních otázkách společného zájmu. A přesně o to se nyní snažil jeden z jeho nástupců v roli amerického ministra zahraničí Antony Blinken. Setkání v Číně bylo vskutku mrazivé, nikoli však bez špetky naděje.
Súdán v posledních dnech ochromily tvrdé střety mezi dvěma generály, kteří oba usilují o ovládnutí této africké země. Ačkoli se znesvářené strany dohodly na uzavření třídenního příměří, které platí od úterý, boje mají ke svému konci zjevně daleko a hrozí, že přerostou v regulérní občanskou válku. Proč vlastně súdánský konflikt vypukl? A jaké může mít dopady na sousední státy a světovou ekonomiku?
Tchaj-wan při své obraně před případným čínským útokem nesází pouze na mocné spojence, ale také na svou nepostradatelnost v oblasti polovodičového průmyslu. Jeho slévárny na špičkové čipy jsou dokonce přímo v oblasti možné invaze. Jenže tato páka ostrova na velmoci, přezdívaná křemíkový štít, slábne s jejich snahou se osamostatnit a zajistit si domácí výrobu. Obavy vyvstaly zejména v souvislosti s výstavbou továren TSMC na vyspělé čipy v Arizoně.
Pozice Německa coby nepsaného lídra Evropy se ve světle války na Ukrajině už rok otřásá v základech. Zažité pořádky procházejí velkou změnou a liberální teorie mezinárodních vztahů je v troskách. O nových lídrech a novém uspořádání Evropy mluví v rozhovoru pro Info.cz analytik a výzkumný pracovník Benjamin Tallis. Popisuje mimo jiné teorii neo-idealismu a potřebu začít pracovat jinak s hodnotami, na kterých stojí Evropa – tak, aby evropské demokracie skutečně přinášely lepší život většímu okruhu lidí.
Armádní vrtulníkové letectvo zřejmě čeká další zásadní změna. Po amerických víceúčelových a bojových strojích Venom a Viper mohou být zavedeny do výzbroje další americké helikoptéry – ikonické CH-47 Chinook, které byly nasazeny v mnoha ostrých akcích. Poprvé je Spojené státy použily během války ve Vietnamu.
Západ v prostředí sílící hrozby konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou plánuje přesuny vojáků směr východ. Jen v posledních dnech zmínil tento záměr americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson, či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Krom vojáků by se ve východní Evropě mohlo objevit i více vojenské techniky včetně válečných lodí, či bitevních letadel.
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Vztahy evropských členů Severoatlantické aliance s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se opět komplikují. Média v těchto dnech informují o plánech Bílého domu na snížení vojenského personálu v Německu téměř o třicet procent. Záměr už sklidil kritiku německých vládních křesťanských demokratů (CDU). Situace by rádo využilo Polsko, které doufá, že část amerických vojáků zamíří tam.