přesun americké armády - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přesun americké armády, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tchaj-wan při své obraně před případným čínským útokem nesází pouze na mocné spojence, ale také na svou nepostradatelnost v oblasti polovodičového průmyslu. Jeho slévárny na špičkové čipy jsou dokonce přímo v oblasti možné invaze. Jenže tato páka ostrova na velmoci, přezdívaná křemíkový štít, slábne s jejich snahou se osamostatnit a zajistit si domácí výrobu. Obavy vyvstaly zejména v souvislosti s výstavbou továren TSMC na vyspělé čipy v Arizoně.
Pozice Německa coby nepsaného lídra Evropy se ve světle války na Ukrajině už rok otřásá v základech. Zažité pořádky procházejí velkou změnou a liberální teorie mezinárodních vztahů je v troskách. O nových lídrech a novém uspořádání Evropy mluví v rozhovoru pro Info.cz analytik a výzkumný pracovník Benjamin Tallis. Popisuje mimo jiné teorii neo-idealismu a potřebu začít pracovat jinak s hodnotami, na kterých stojí Evropa – tak, aby evropské demokracie skutečně přinášely lepší život většímu okruhu lidí.
Armádní vrtulníkové letectvo zřejmě čeká další zásadní změna. Po amerických víceúčelových a bojových strojích Venom a Viper mohou být zavedeny do výzbroje další americké helikoptéry – ikonické CH-47 Chinook, které byly nasazeny v mnoha ostrých akcích. Poprvé je Spojené státy použily během války ve Vietnamu.
Západ v prostředí sílící hrozby konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou plánuje přesuny vojáků směr východ. Jen v posledních dnech zmínil tento záměr americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson, či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Krom vojáků by se ve východní Evropě mohlo objevit i více vojenské techniky včetně válečných lodí, či bitevních letadel.
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Vztahy evropských členů Severoatlantické aliance s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se opět komplikují. Média v těchto dnech informují o plánech Bílého domu na snížení vojenského personálu v Německu téměř o třicet procent. Záměr už sklidil kritiku německých vládních křesťanských demokratů (CDU). Situace by rádo využilo Polsko, které doufá, že část amerických vojáků zamíří tam.
Demonstranti, kteří na Silvestra napadli areál ambasády Spojených států v Bagdádu a ještě dopoledne u ní pálili americké vlajky, se už z okolí velvyslanectví stáhli. Reagovali tak na výzvu organizátorů protestů, místních šíitských milic. Protest byl reakcí na nedělní americký úder na pozice jedné ze šíitských iráckých milicí, při němž zemřelo 25 členů těchto milic. Spojené státy v reakci na protesty oznámily, že vyšlou do regionu dalších 750 vojáků.
Americké ministerstvo obrany převedlo půldruhé miliardy dolarů (přes 34 miliard korun) na stavbu zdi na hranici s Mexikem, jejíž vybudování je jedním z hlavních politických priorit prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil to dnes Pentagon. Peníze měly být původně určeny na podporu afghánské armády a další vojenské projekty. Převedeny byly v souladu s březnovým dekretem, jímž Bílý dům na hranicích vyhlásil stav nouze.
Česká republika se zapojí do programu Evropské obranné agentury na pořízení sedmi tankovacích letadel. Po neformálním jednání ministrů obrany zemí Evropské unie v Sofii to uvedla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Řekla také, že vítá snahu o vylepšení evropských dálnic, silnic a přístavů, jehož cílem je usnadnit vojenské přesuny. O dnešním jednání informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Hrozba vojenského konfliktu s KLDR vyvolala na tichomořském Guamu volání po změně politického uspořádání, podle něhož je ostrov takzvaným nezačleněným územím USA s vnitřní samosprávou. Napsala to agentura AP. Kolem 160 tisíc obyvatel Guamu je americkými občany, ale nemají právo volit prezidenta. Krize vyvolala nové kolo diskusí o změně stavu, ale názory na řešení se různí.