prezident agrární komory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu prezident agrární komory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hned dvě zcela přelomové události provázely čtvrteční slavnostní zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Vůbec poprvé za dvacet let nepřijel na otevření výstavy prezident, zato se ale na pódiu, jakkoliv to zní neuvěřitelně, také vůbec poprvé objevil zástupce malých zemědělců. To, že pozvánku na pódium dostal „skutečný sedlák“ a nikoliv jen zástupci „agroprůmyslu“, paradoxně v některých ohledech obrátilo léty zavedený program zahájení „Živitelky“ naruby. Zároveň to ukazuje na možný ...
Jihoevropským farmářům dramaticky narůstají škody způsobené klimatickými změnami. Například Španělsko se letos na více než polovině svého území potýká s největším suchem za šedesát let, což bude mít negativní dopady až na 3,5 milionu hektarů zemědělské půdy. Podle odborníků způsobí oteplování planety v příštích desetiletích nejen zdražování potravin, ale také promění složení tradičního jídelníčku. „Změní se to, k jakým potravinám budeme mít přístup a kdy,“ říká pro e15 vědkyně z Ústavu výzkumu globální ...
Varšava dosáhla dohody s Kyjevem, která umožní obnovení převozu ukrajinského obilí přes Polsko, což bylo od soboty zakázáno. Oznámil to polský ministr zemědělství Robert Telus po dvoudenním jednání se svým ukrajinským protějškem Mykolou Solským. Kamiony s ukrajinským obilím mají být zapečetěny a monitorovány. Tranzit bude obnoven v pátek 21. dubna.
Spor Kyjeva se státy východního křídla Evropské unie o dovoz levného ukrajinského obilí se vyostřuje. Po Polsku a Maďarsku v pondělí pozastavilo import zemědělských komodit z Ukrajiny také Slovensko a k témuž v zájmu ochrany domácích producentů vyzývá tuzemská Agrární komora. Jednostranně vyhlášené embargo nicméně kritizuje Evropská komise a za nesmyslné je považují i někteří podnikatelé a ekonomové, které oslovila E15.
S prezidentem Agrární komory České republiky Janem Doležalem jsme v detailním rozhovoru probrali příčiny vysokých cen potravin. Jak se to má s naší soběstačností, jsou na tom lépe velcí, anebo spíše malí zemědělci? A jak český trh s potravinami ovlivňuje zemědělská politika Evropské unie, všelijaké dotační politiky, válka na Ukrajině nebo vysoké ceny energií?
... vláda, je podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala...
Česko zahajuje snahu, aby osekalo plány Evropské komise na nižší používání pesticidů na polích. Jako platformu k tomu chce využít předsednictví v Radě EU. V době války na Ukrajině a obilné nejistotě, která trvá i přes deklarované otevření černomořských přístavů, je totiž iniciativa vycházející z Green Dealu podle Česka přehnaná.
Proti nastavení pravidel vyplácení dotací v Praze demonstrovalo asi 2000 zemědělců. Vadí jim, že dotace zvýhodňují malé farmáře. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se kvůli novému nastavení ocitnou zemědělci na hranici přežití. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, bude 23 procent z celkové částky na přímé platby. Původně bylo plánováno deset procent. Podle nového nastavení dotací tak dostanou více peněz menší farmáři, velcí zemědělci se tím cítí ohroženi.
Pomalu ale jistě se blíží konec klecových chovů slepic v Česku. Do roku 2027 budou muset farmáři zrušit jejich provoz. Obávají se, že do pěti let nedokážou klece na haly přestavět kvůli abnormálnímu zdražování energií a materiálů. „Výrazně se zdražil materiál, na který ještě ke všemu čekáme i několik měsíců. Pokud stát rychle finančně nepomůže, soběstačnost Česka v oblasti vajec klesne až o polovinu,“ obává se místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský.