prezidentské předvolební preference - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu prezidentské předvolební preference, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Miloš Zeman, v pořadí třetí prezident České republiky, se v lednu pokusí post hlavy státu obhájit. Zeman v prvním kole voleb zvítězil a ve finále se utká s akademikem Jiřím Drahošem. Zemanovi je 74 let a i kvůli tomu se v souvislosti s výběrem hlavy státu diskutuje Zemanův zdravotní stav.
Jiří Drahoš ve volbách usiluje o funkci prezidenta České republiky jako nestranický kandidát. Kandidaturu mu zajistilo více než 140 tisíc podpisů od občanů. Svou podporu mu však vyjádřili i několik politických stran, například lidovci (KDU-ČSL), Starostové (STAN) či TOP 09. V prvním kole prezidentských voleb skončil druhý a zajistil si tak postup do druhého kola. V něm se utká se stávající hlavou státu Milošem Zemanem.
Průzkumy volebních preferencí možná zadělají na napínavý průběh prezidentských voleb 2018. Favoritem je současný prezident Miloš Zeman, jeho protikandidáti se nicméně většinou výrazně stylizují do role "antizemana". Hlasy voličů se tak podle prvotních odhadů v součtu dělí na dvě přibližně stejně silné množiny: jedna podporuje Zemana, druhá z principu jeho vyzyvatele.
Minutovník má téměř stejný jako v prezidentské funkci. Za poslední tři týdny stihl cestu do Washingtonu, zastávku v Kazachstánu, po třech dnech v Praze se vydal do Londýna a čeká ho Bologna či Francie. „Určitě jsem ještě něco zapomněl, ale já bych se jinak nudil,“ říká o svém zahuštěném programu Václav Klaus.
Mirek Topolánek svoji kandidaturu na prezidenta České republiky oznámil těsně před uzavřením kandidátek na začátku listopadu 2017. K tomuto kroku ho měla přivést tisková konference, na které současný prezident Miloš Zeman slíbil vítězi voleb Andreji Babišovi první i druhý pokus na sestavení vlády.
Peníze z byznysu se šikují především za akademikem Jiřím Drahošem. Michal Horáček si kampaň financuje sám, Miloš Zeman ji prý nedělá.
Šéf volebního štábu ODS Zbyněk Stanjura vylučuje účast v příští vládní sestavě, kde by jeho strana neprosadila dvanáct pro ni nepřekročitelných požadavků. Patří mezi ně hlavně snižování daní a byrokracie. „Staneme se součástí jen takové vlády, která bude mít z našeho pohledu smysluplný program. Chtěli bychom být v koalici, která bude pro něco, a ne proti něčemu,“ říká s tím, že v opačném případě půjdou občanští demokraté znovu do opozice.
Většina aktuálních předvolebních výzkumů nepouští do sestavy příští Poslanecké sněmovny zástupce KDU-ČSL a Starostů a nezávislých (STAN), jejichž společná koalice stále nemá potřebnou minimálně desetiprocentní podporu voličů. Šéf STAN Petr Gazdík v rozhovoru pro Reflex.cz vyvrací spekulace, že by volební uskupení KDU-STAN chystalo jinou podobu než dvoučlennou volební koalici, vymezuje se proti hnutí ANO Andreje Babiše a vysvětluje, proč vyjádřil podporu prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi.
Pokud po volbách odmítnou všechny zavedené formace vstoupit do vlády s Andrejem Babišem, je velmi pravděpodobné, že se hnutí ANO pokusí sestavit menšinovou vládu s tichou podporou komunistů, říká čestný předseda TOP 09 a její pražský lídr pro nadcházející volby Karel Schwarzenberg. ANO i KSČM Schwarzenberg považuje pro budoucnost české demokracie za stejně nebezpečné. Rozhovor připravil portál Info.cz.
Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš by byl podle 40 procent Čechů dobrým prezidentem. O Miloši Zemanovi si totéž myslí 33 procent veřejnosti, současná hlava státu si tak od dubna pohoršila o šest procentních bodů. Mírně klesla podpora přímé volby prezidenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.