prezidentské volby preference - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu prezidentské volby preference, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní předvolební kampaň na Slovensku působí velmi vyostřeně. Provázejí ji až nenávistné výroky i rvačky mezi politiky. Podle slovenského ekonoma a bývalého politika Miroslava Beblavého to ale v tamější společnosti vře mnohem méně než před posledními volbami v roce 2020. „Že se Fico stal tématem voleb, je pochopitelná chyba demokratického tábora, na kterou i sám Fico rád přistoupil,“ myslí si dlouholetý poslanec Národní rady SR. V rozhovoru s e15 Beblavý uvažuje nejen o tom, jakého politického lídra ...
Slovensko bude mít na podzim (nejspíš) novou vládu a (zcela jistě) řadu starých problémů. Problémů, které nová vláda nevyřeší, protože jí bude chybět koaliční průraznost, anebo v horším případě bude tyto problémy zcela ignorovat. Tento text je převzatý z INFO.cz
Neziskové organizace zaměřené na posílení občanské společnosti čelí po odchodu Miloše Zemana a stažení Andreje Babiše do opozice novým výzvám. Je pro ně obtížnější najít silná politická témata, která by lidi mobilizovala k větší aktivitě a dodala peněžní příspěvky na provoz. Například hnutí Milion chvilek pro demokracii po posledních parlamentních volbách zaznamenalo výrazný odliv drobných dárců.
Konec Čaputové přichází mnohem dříve, než se předpokládalo, není to ovšem zánik slovenské liberální politiky a demokracie. Oblíbená prezidentka, která v úterý oznámila, že v dalších prezidentských volbách příští rok už nebude obhajovat mandát, nebyla všemocná, ačkoli do ní tuto vlastnost projektovala řada českých i slovenských intelektuálů. Ukazuje se, že pro favorita průzkumů a bývalého premiéra Roberta Fica není příliš mnoho velkých protivníků, znechutit dokáže i ty nejvytrvalejší.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se rozhodla, že v příštích prezidentských volbách nebude kandidovat. Čaputová do úřadu nastoupila v roce 2019. Pětiletý prezidentský mandát jí skončí v červnu 2024.
Jeho vítězná řeč po květnových prezidentských volbách byla vším možným, jen ne smířlivým gestem vůči opozici. Zkraje sice Recep Tayyip Erdoğan poděkoval všem Turkům, kteří k volbám přišli, tedy i stoupencům opozice. Již v dalších větách ale politické rivaly nařkl ze spolupráce s militantními Kurdy, se kterými se v zemi zachází jako s teroristy. A ujistil obyvatele chudého vnitrozemí, že pouze oni – a ne obyvatelé bohatých přímořských měst – jsou po jeho znovuzvolení nadále jedinými pány Turecké republiky.
Slovensko má svou první úřednickou vládu v historii, která by měla rozhádanou zemi dovést k volbám 30. září. Prezidentka Zuzana Čaputová ke krajnímu řešení nepolitického kabinetu přistoupila poté, co se vláda bez důvěry pod vedením Eduarda Hegera (Demokrati) zhroutila a už technicky nebyla schopna vládnout. Chaosu využívá obrozený veterán tamní politiky Robert Fico i nástupci fašistů, kteří ovládli sociální sítě. Slovensko směřuje k volbám, po kterých nebude lehké vládnout.
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Nadšení voličů z nové vlády je pryč, přichází vystřízlivění a konfrontování předvolebních slibů s realitou. Důvody k nespokojenosti mají přitom nejen ti, kteří svůj hlas dalí opozici, ale i voliči vládnoucí koalice, myslí si politoložka Eva Lebedová. Kabinet totiž nezvládá naplňovat svůj program a své kroky navíc špatně komunikuje. Otevírá se tak prostor pro opozici. Podívejte se na celý rozhovor.
Slovenský politolog Marek Rybář v rozhovoru pro INFO.CZ podrobně popisuje politickou situaci na Slovensku několik měsíců před parlamentními volbami a rok před volbami prezidentskými. V jaké kondici se v tomto klíčovém období nachází slovenská politika a slovenská společnost? Jak jsou na tom jednotlivé politické strany? Kdo má šanci ve volbách uspět a co by pro vývoj Slovenska znamenal návrat Roberta Fica k moci?