příjmy ze zahraničí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu příjmy ze zahraničí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropskou unii rozděluje spor o zavedení očkovacích pasů neboli jednotných dokladů, které by umožnily lidem očkovaným proti COVID-19 opět volně cestovat. Řecko a několik dalších jižních zemí, jejichž ekonomika je převážně založena na cestovním ruchu, chtějí zavedení koronapasů co nejdříve. Naopak některé bohatší státy unie jako Německo a Francie a bývalý člen Británie jsou zatím proti. Konflikt by se měl řešit na nadcházejícím summitu EU, který začíná ve čtvrtek.
Letiště Václava Havla loni odbavilo necelých 3,7 milionu cestujících, nejméně za 25 let. Meziroční 79procentní propad způsobený koronakrizí se výrazně promítl i do neleteckého obchodu. „Podle předběžných výsledků odhadujeme za uplynulý rok pokles výnosů v této oblasti přibližně o 55 procent v porovnání s rokem 2019,“ uvádí bez konkrétní částky mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.
Koronakrize páchá škody nejen na ekonomikách, kde také ničí pracovní místa, ale omezuje i pohyb osob po světě. To má závažné důsledky pro toky remitencí, tedy plateb, které migranti posílají rodinám do domovských zemí. Chudé státy jsou přitom na těchto platbách často silně závislé. V evropském regionu jsou příspěvky ze zahraničí klíčové pro Ukrajinu. Transfer remitencí do země loni navzdory krizi mírně vzrostl.
Čína v lednu ohlásila, že loni její hrubý domácí produkt stoupl o 2,3 procenta. Vzhledem k údajům z dalších zemí za pandemický rok je to mimořádně dobrý výsledek. Neříká ale vše. Magazín Foreign Policy ve své analýze podotýká, že se za ním skrývá hluboká společenská nerovnost a doutnající hospodářské potíže. Nákaza a s ní související opatření dopadly tvrdě na venkov.
Čtvrtina Rusů nepamatuje jiného reálného vládce své země než Vladimira Putina, další zhruba čtvrtina ho zažila pouze v nedospělém věku. Argument starší generace, že ruská ekonomika dříve zažívala mnohem horší časy než dnes, už mladým Rusům nemůže stačit. Západní životní úroveň se zdá být i dnes pro největší zemi světa nedostižnou. Také proto může opoziční lídr Alexej Navalnyj doufat, že bude získávat stále více příznivců.
Velká česká města čeká složitý rok. Kvůli daňovým změnám přijdou o stamiliony korun, jen tak zřejmě nezmizí vládní restrikce omezující život obyvatel i firem a váznou také dodávky vakcín. Samosprávy budou muset šetřit, i když stát provozní úspory nechystá. „Propad příjmů se primárně pokusíme nahradit úvěrem a prodejem zbytného majetku města,“ říká primátorka města Brno Markéta Vaňková.
Česká ekonomika letos poroste o 3,1 procenta, odhaduje ministerstvo financí v nové lednové makroekonomické prognóze. Rezort tak zhoršil svůj výhled z loňského září, kdy ještě očekával růst o 3,9 procenta. Novou predikci využije ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k přípravě novely státního rozpočtu pro tento rok, kterou chce předložit na přelomu února a března.
Pokud bude chtít nastupující americký prezident Joe Biden zlepšit vztahy s Íránem, nebude to mít snadné. Administrativa Donalda Trumpa se na poslední chvíli snaží Teherán co nejvíce izolovat a omezit jeho vliv v regionu. Ministr zahraničí Mike Pompeo o víkendu oznámil, že Washington zařadí Íránem podporované jemenské Húsíe na listinu teroristických organizací. V úterý pak bez jasných důkazů uvedl, že Peršané poskytli zázemí al-Káidě.
Arabské státy Perského zálivu podepsaly dohodu o stabilitě a solidaritě, která by je měla usmířit. Saúdská Arábie u příležitosti summitu šestice zemí ohlásila otevření hranic s Katarem, což se považuje za první krok k ukončení jeho blokády. Velkou roli ve sbližovacím procesu hraje Kuvajt, hovoří se však i o iniciativě Jareda Kushnera, zetě a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle stanoviska končícího vedení Bílého domu je jednota arabských zemí nevyhnutelná k dosažení izolace Íránu.
Japonská vláda zapojí do boje proti vymírání populace umělou inteligenci. Algoritmy budou hledat ideální protějšky za pomoci pokročilých analýz dat z matričních úřadů a vyplněných formulářů. Kabinet chce v roce 2021 samosprávám, které podobné párování už zkoušejí, přispět dvěma miliardami jenů (416 miliony korun). Podle sociologů jsou ale pro zvýšení porodnosti zapotřebí jiná opatření.