přimíchávání biopaliv - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přimíchávání biopaliv, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině dělá starosti energeticky náročným výrobcům hnojiv z holdingu Agrofert. Ti sice mohou na trhu prodávat své výrobky dráž, přesto museli kvůli vysokým cenám plynu několikrát snížit výrobu. „Od loňského podzimu jsme nevyráběli naplno asi 30 dní. U výroby hnojiv jsme zjednodušeně řečeno přišli o zhruba desetinu tržeb,“ vypočítává Petr Cingr, místopředseda představenstva Agrofertu, který má v holdingu na starosti právě divizi hnojiv, paliv, olejů a obnovitelných zdrojů.
Probíhající válka na Ukrajině, kterou před třemi týdny napadla Ruská federace, nepřispívá jen k citelnému růstu cen energií, ale i potravin. Jejich zdražování se podle zástupců průmyslu, vlády a nezávislých odborníků nevyhne ani České republice. Efektivní způsob jak zvyšování cen zabránit minimálně pro nejbližší období však neexistuje.
Pěstování řepky zaznamenalo po posledních třech letech růstu ploch jeden z největších meziročních poklesů. Důvodem je podle ředitele odboru statistiky zemědělství Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiřího Hrbka konkurenční boj a omezování pesticidů nařízené Evropskou unií. I když čeští zemědělci začínají váhat, zda řepku pěstovat, z českých polí do budoucna podle něj jen tak nezmizí.
Dřevní štěpky, piliny, sláma, ale třeba i řasy. Tyto materiály mohou být v budoucnu použity coby bioložky druhé generace a přimíchávány do pohonných hmot za účelem plnění stále přísnějších emisních norem Evropské unie. Společnost Unipetrol oficiálně představila biopalivo druhé generace, na kterém pracuje její výzkumně vzdělávací centrum UniCRE.
Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Sdělil to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrh, který nyní posoudí žalobce, se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně. Vládní ČSSD musí podle předsedy Jana Hamáčka vyčkat, jak se ke kauze postaví právě státní zástupce.
Pirátská strana zanedlouho oslaví desáté výročí existence, v popředí politického a mediálního zájmu je ale až poslední rok a půl – od úspěchu ve sněmovních volbách. Formálně, pravda, do parlamentu vstoupila už v roce 2012 zvolením Libora Michálka senátorem (jakkoli šlo o společného kandidáta více stran, mimochodem neúspěšného v nedávném pokusu o comeback na Praze 9). A o dva roky později Piráti zaznamenali i první znatelnější body v komunální politice.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík tvrdí, že jeho strana neuzavřela žádnou dohodu s hlasovací koalicí ANO, SPD a komunistů. Premiér Andrej Babiš je podle něj nedůvěryhodný hlavně kvůli svému permanentnímu střetu zájmů. „Když si ho v této pozici přeje třetina voličů, ať se předvede. Ale bez naší podpory,“ říká Ferjenčík. Roli svojí strany při sestavování vlády si dovede představit jen v případě, že by byla úřednická a vznikla v dolní komoře parlamentu, a nikoliv na Hradě.
„Politika musí mít svůj obsah a ideje, ale také to potřebuje přitažlivého prodavače,“ říká k roli Dominika Feriho předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho strana podle něj nabízí mladým voličům svobodnou budoucnost a Česko v jádru EU. Došlo i na sociální a rodinnou politiku – rodinu dnes podle něj neohrožuje nedostatečná podpora státu, ale „extrémistické postoje“ všech, „kteří vidí plnohodnotnou alternativu v jiném než tradičním modelu rodiny – žena, muž, děti.“
V Česku se loni vyrobilo zhruba 168 tisíc tun takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako bionafta nebo biosložka do směsné motorové nafty. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytlo ministerstvo průmyslu (MPO). Výroba je tak nejnižší od roku 2009, kdy činila necelých 155 tisíc tun. Proti roku 2014, kdy byla výroba naopak rekordní, poklesla meziroční produkce o 23,5 procenta.
Stát od roku 2009 do letošního pololetí podpořil biopaliva snížením daně o 8,53 miliardy korun. V pondělí o tom bude vládu informovat ministerstvo zemědělství. Podle něj byla podpora přiměřená a vhodně kompenzovala vyšší provozní náklady biopaliv v porovnání s fosilními palivy. Evropská unie dovolila v tomto období podpořit biopaliva snížením daně o téměř 11,7 miliardy korun, vyplývá také ze zprávy ministerstva.