pripjať - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pripjať, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Francouzský fotograf Terence Abela představil svou novou publikaci, ve které nafotil opuštěné budovy v bývalém Sovětském svazu. Na snímcích můžeme spatřit například suterén arménské univerzity, námořní školu v lotyšské Rize, uzavřené ukrajinské město Pripjať, ruskou továrnu na textilie či zbytky ukrajinského pionýrského tábora Saljut.
Bezprostředně po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 proběhla evakuace města Pripjať. Po ní se do něj už nevrátil žádný z původních padesáti tisíc obyvatel. Podívejte se na současnou Pripjať a sarkofág čtvrtého reaktoru, jak je zachytila kamera dronu E15 (po povolení od místních úřadů).
Návštěvníci webu E15.cz sledují už rok a půl sledují videa natočená pomocí dronu, která pořizujeme z nejzajímavějších míst v Česku i zahraničí. Která zabodovala nejvíce? Pokochejte se stavbami i přírodou na pěti nejsledovanějších snímcích.
Absence velkých jmen a snímků je na filmovém festivalu v Benátkách poznat nejen tak, že v ulicích ubylo běžných návštěvníků a lovců autogramů. Zmizela i skandální uvedení, na nichž by diváci vyjadřovali rozhořčení nebo přímo v hojných počtech opouštěli promítací sály. Jedním z filmů, které alespoň zvedly vzrušenou debatu, byl nejnovější snímek polské režisérky Małgorzaty Szumowské s lyrickým názvem Sněžit už nikdy nebude.
„Jste první, koho od půlky března vezu na letiště,“ říká mi taxikář při cestě z centra Prahy na Letiště Václava Havla. V duchu jeho slov se nesl i celý pobyt na vyhlášeném řeckém ostrově Kos. Ten, stejně jako celá země, otevřel své brány turistům s prvním červencovým dnem.
Nejistota v tom, co přinese několikadenní požár v blízkosti pozůstatků jaderné elektrárny Černobyl je nejspíš zažehnána. Hasiči podle svého velitele Mykoly Čečotkina zamezili ohni, aby se přenesl na vojenské muniční sklady a úložiště jaderného odpadu v okolí odstavené elektrárny Černobyl. Radiace v Kyjevě podle tamního starosty Viktora Klička nestoupla proti normálu a obyvatelé jsou údajně v bezpečí.
Ukrajina zpřístupnila velín Černobylského reaktoru čtyři, epicentra nejhorší jaderné katastrofy v historii. Právě zde v dubnu 1986 sovětští inženýři v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla, což způsobilo neřízenou reakci, výbuch a požár, který zabil nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření.
Jadernou elektrárnu Fukušima 11. března roku 2011 spláchla obří tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy stupnice, která ochromila chladící systémy a umožnila tak výbuch vodíku a roztavení jader tří reaktorů. Fotografka Natalia Sobańska oblast zdevastovanou jadernou havárií navštívila v roce 2018 a svůj zážitek nyní zprostředkovaně sdílí prostřednictvím webu deadinside.eu.
Úspěch televizní minisérie Černobyl se projevuje také v oblasti cestovního ruchu. Agentura Reuters uvedla, že počet turistů, kteří mají zájem o prohlídku opuštěného města Pripjať nebo dokonce samotné jaderné elektrárny, se zvýšil až o 40 procent.
Z oblasti zkázy je už řadu let turistický hit Ukrajiny. Okolí černobylské jaderné elektrárny přitahuje cestovatele od chvíle, kdy bylo možné do „zóny“ vstoupit. Její lákavost se však v čase mění. Před necelými třemi roky zakryl havárií z roku 1986 poničené reaktory nový sarkofág, aktuálně k místu přitahuje pozornost mimořádně dobře hodnocený seriál Chernobyl z produkce HBO. Lze očekávat, že se po jeho zhlédnutí vydají k ukrajinsko-běloruskému pomezí noví cestovatelé. Připomeňte si v reportáži deníku E15, ...