přípojka elektřiny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přípojka elektřiny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tuzemská energetika má za sebou další náročný rok. Obavy z přerušení přísunu plynu do Evropy ve spojení s konfliktem na Ukrajině vyhnaly ceny energií na historická maxima. Situace byla složitá nejen pro domácnosti, ale také pro dodavatele energií. V loňském roce jich ukončila svoji činnost zhruba téměř pětina z nich.
Betonový základ, kabeláž, trafostanice. Postavit dobíjecí stanici nemůže být nic složitého, že? Není. Přesto to v Česku zabere roky. „Vzít pár kabelů, strčit je do země, postavit betonový základ a na něj instalovat stanici zvládneme za jediný měsíc. Pro úplnost připočtěme dva týdny projektových prací. Povolovací procesy nás ale zdrží až na dva a půl roku,“ popisuje běžnou praxi výstavby dobíječky pro elektromobily Tomáš Dzurilla, ředitel pro elektromobilitu společnosti ČEZ. Energetické firmy nyní do ...
Minulých asi dvacet let platilo, že se každý rok na přelomu února a března celý telekomunikační svět slétne do katalánské metropole Barcelony, kde probíhá gigantický veletrh Mobile World Congress. Stotisícovým návštěvám učinil konec covid – v roce 2021 kongres neproběhl vůbec, o rok později chyběla velká jména odvětví jako Ericsson, Nokia nebo Cisco, loni také nebyly přítomné zrovna davy lidí.
Současná situace přinesla na trh s plynem obrovskou nejistotu. Nedostatek zemního plynu a jeho astronomická cena způsobily panický úprk od plynu k elektrické energii. Je ale toto chování dlouhodobě racionální?
Největší tuzemská huť Liberty Ostrava podepsala smlouvu s italskou společností Danieli na výstavbu dvou hybridních elektrických obloukových pecí za 8,6 miliardy korun. Největší investice v historii hutě má umožnit snížit do roku 2027 emise oxidu uhličitého o více než 80 procent. Nové pece budou první svého druhu v Evropě a jsou klíčovým krokem k dosažení uhlíkové neutrality, hlásí Liberty. Výběrové řízení a následné ladění smlouvy trvaly zhruba 20 měsíců. Kdy se začne stavět, firma neuvedla.
Jedním ze sektorů, které válka na Ukrajině pomůže akcelerovat, je biometan. Společnosti EFG, která na jeho výrobu z biologicky rozložitelného odpadu vsadila, provozuje dosud jedinou biometanovou stanici v zemi. „V roce 2024 chceme mít čtyři stanice a poté přidávat dvě ročně. Do roku 2030 bychom měli vyrábět přes deset milionů kubíků biometanu,“ říká šéf společnosti Tomáš Voltr. V Česku lze z biologicky rozložitelného odpadu získat ročně až sto milionů kubíků tohoto plynu
České sklářství se řítí do další krize. Po překonání pandemických dopadů se podniky v jednom z nejtradičnějších českých oborů musejí vypořádávat se skokovým a už několik měsíců trvajícím zvyšováním cen energií. Marže si dokáže udržet jen hrstka z nich, zbylé připravují – či alespoň zvažují – investice do elektrifikace výroby. Někteří výrobci připouštějí i omezování výroby.
Česko zažívá největší energetickou krizi v novodobé historii. Kvůli vysokým cenám na burze už skončila řada dodavatelů a další jsou v problémech. Nejsou ale jediní. Rekordní ceny paradoxně přidělávají vrásky i výrobcům elektřiny, kterým velké výkyvy na burze zvyšují náklady na zajištění kontraktů. Energetická skupina Sev.en Energy tak v jednu chvíli musela mít na burze zablokovaných dokonce 20 miliard korun. „Doslova kvůli tomu krvácíme. Na takové velké částky ale není připravený nikdo. Může se klidně stát...
Ve vyšších jednotkách miliard korun se počítá investice do jedné z největších moderznizací v historii nynější společnosti Liberty Ostrava. Huť tento týden vybrala dodavatele pro výstavbu dvou elektrických hybridních pecí, které se stanou náhradou dosavadních tandemových.
Tuzemskou plynárenskou soustavu čeká podobně rozsáhlá transformace, jako když se svítiplyn měnil na zemní plyn. Pokud si investoři do plynových technologií budou chtít sáhnout na levné peníze, v plynovodech do roku 2035 bude podle návrhu evropské taxonomie proudit už jen vodík nebo biometan. Jedině tyto zdroje totiž budou označené jako nízkoemisní. Pro Česko to znamená, že se ze závislosti na importu plynu nevymaní. „V tomto ohledu se s tím ani nikdy nepočítalo. Už víme, že ve výrobě vodíku soběstační ...