příspěvek na dopravu od zaměstnavatele - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu příspěvek na dopravu od zaměstnavatele, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vláda a především firmy a zaměstnanci mají na nějakou dobu po starostech. Hrozba, že program Antivirus už nebude moci od března po dvanácti měsících fungování pokračovat, je zažehnána. Evropská komise původně roční limit možné podpory podnikům prodloužila do konce letoška. Rozhodnutí komise však nemění nic na tom, že Česku oproti Německu a dalším zemím chybí trvalé a systémové opatření v podobě uzákonění kurzarbeitu neboli zkrácené práce.
Zřejmě nejúčinnější protikrizová vládní pomoc firmám a zaměstnancům v podobě programu Antivirus se už za několik týdnů stane minulostí. Poslanecká sněmovna se však na novém zákonu o kurzarbeitu, který má program nahradit, neshoduje. Rozpory panují i ve vládní koalici. Odbory i zástupci firem apelují na poslance, aby přijali návrh normy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).
Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí, což znamená zpřínění hraničního režimu. Nařízení začalo platit v pondělí 25. ledna a okamžitě se na přechodech vytvořily fronty. „Podle posledních odhadů dojíždí za prací do Německa zhruba 50 tisíc lidí. Pro ně se situace komplikuje,“ říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.
Závěr roku je mimořádně napjatý, nejistota lidí i firem každým dnem stoupá. Vedle otazníků nad daňovými změnami není jasné, zda bude pokračovat program Antivirus na podporu zaměstnanosti, jehož platnost vyprší na konci měsíce. Navzdory časové tísni chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) protlačit parlamentem nové uzákonění kurzarbeitu. Zástupci zaměstnavatelů i odbory volají po urychleném řešení.
V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba 3100 zaměstnanců. Dvě pětiny z nich jsou v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo generální ředitelství úřadu práce. Rušit místa se chystá od března i Česká pošta, výpověď by mělo dostat asi 1500 lidí.
Svět se zmítá v krizi a desítky milionů zaměstnanců zase hledají sílu na dlouhé období práce z domova. Nad hlavami se přitom vznáší velká otázka: Kdo bude platit za čaj a toaletní papír? Nizozemci v tom mají jasno - bude to váš šéf. A kolik bude platit? V průměru asi dvě eura za den (54 korun), uvedla agentura Reuters.
Vláda vcelku rychle zareagovala na nové vyhlášení nouzového stavu ohledně koronavirové pomoci zasaženým odvětvím. Otázka je, jak kompenzace cílit, aby pomohly právě těmto segmentům ekonomiky, a zda budou stačit na to, aby uklidnily podnikatelské prostředí.
Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Vládní předlohu ale chtějí poslanci ve výborech upravovat. Už se k ní sešly dvě desítky pozměňovacích návrhů, čeká se jich ještě více. Opoziční TOP 09 neprosadila, aby změny provedl kabinet ANO a ČSSD.
Pracovník by doma mohl zůstat až čtyři dny v týdnu a za neodpracované hodiny by dostal sedmdesát procent čistého výdělku. Částka by však nesměla přesáhnout celostátní průměrnou mzdu, která letos činí 33 423 korun. To jsou základní parametry kurzarbeitu, který schválila vláda.
Ani aktuální návrh kurzarbeitu neboli zkrácené pracovní doby se nezamlouvá firmám a odborům. Svaz průmyslu se shoduje s vedením největší odborové centrály v zemi, že nový zákon je pro zaměstnance nevýhodný, protože je připraví o velkou část jejich příjmů.