příspěvek státu na nájemné - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu příspěvek státu na nájemné, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
I vzhledem k rostoucím cenám za energie se rozhodl stát navýšit i normativní náklady pro rok 2023, které tak zvýší i možnost domácností dosáhnout na příspěvek na bydlení. V letošním roce chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na příspěvcích na bydlení okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Jak? Kdo může o příspěvky na bydlení žádat a jak se vypočítají?
Od ledna by se měly zvýšit přídavky na dítě o 200 korun, návrh ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda. O schválení návrhu informoval novináře premiér Petr Fiala (ODS). Přídavky by se tak měly pohybovat nově od 830 do 1580 korun měsíčně. Spolu s návrhem na zvýšení přídavků posílá Sněmovně vláda v novele o státní sociální podpoře návrh na srovnání podmínek příspěvku na bydlení.
Současná inflace prohlubuje ještě více rozdíly ve společnosti a nejvíce dopadá na ty, kteří těžko zvýší svůj současný příjem. Patří mezi ně lidé v sociální tísni, rodiče samoživitelé i zdravotně postižené osoby. Dopadají na ně vysoké ceny ubytování, zdražují také ubytovny. Firmy nemohou adekvátně navýšit mzdy hendikepovaných, ačkoliv stát od října zvýšil příspěvek na jejich zaměstnávání o šest set korun, tato pomoc stále nepokryje ani minimální mzdu.
Řešení bytové krize, která se navzdory slibům stran za poslední čtyři roky ještě více prohloubila, nespočívá na bedrech developerů, míní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme rekordní množství povolených bytů, ale jejich ceny stoupají. Je to proto, že nejsme nijak schopni ovlivnit poptávkovou stranu. Musíme masivně stavět městské nájemní bydlení,“ říká.
I já mám problém sehnat lidi, práce vyšla z módy, říká Zdeněk Pohlreich. Úspory v trapu. Česko se stává rájem investorských pastí, lidé v nich hledají lék na inflaci. Realitní podnikatel Radovan Vítek pozastavil expanzi v Itálii, nevyšel mu ani plán na výstavbu stadionu AS Řím. Investiční závody do baterek Česko míjejí, na gigatovárny přitom sázejí VW, Tesla i Číňané. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu...
V době, kdy rostou náklady na bydlení od tepla přes energii po nájemné, je bezpochyby vhodné zvyšovat částky příspěvků na bydlení, zjednodušit čerpání a rozšířit skupinu příjemců. Nápad některých členů vlády, že by se mělo lidem přispívat i na splátky hypoték, které rostou kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám, je ale nesmyslný a veskrze špatný.
Kvůli rostoucím cenám hypoték se opět rozšíří okruh lidí, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení. Musí se proto stále častěji spokojit s nájemními byty. Jak je na tom trh s nájemním bydlením? Co by měli udělat stát nebo samospráva, aby se dostupnost bydlení zvýšila? To jsou témata, která s redaktorem deníku E15 Romanem Pospíšilem rozebrali hosté pořadu Pod lupou: Antonín Juriga, zástupce společnosti XPlace, Jan Žůrek, spoluzakladatel české kanceláře KPMG, Marcel Soural, předseda představenstva společnosti ...
Na příspěvek na bydlení nyní dosáhne více lidé a mohou jej využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Žádost o příspěvek čeká i zjednodušení, a to hned v několika ohledech. O dávku bude nově možné i skrze online aplikaci, zjednodušení se dočká i klasický formulář. Nebude nutné žádat každoročně, nyní bude příspěvek poskytovaný na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně.
Méně zbytečné byrokracie a dalších nástrah ze strany státu. Tak má vypadat nejpozději od října cesta k získání pomoci s rostoucími cenami nájmů a energií pro nízkopříjmové domácnosti včetně seniorů.
Na ministerstvu pro místní rozvoj je nyní rušno. Zatímco jedna část úředníků řeší uprchlickou krizi, druzí rychle dodělávají novelu stavebního zákona. Šéf rezortu Ivan Bartoš chce navíc do příštího roku předložit ambiciózní zákon o dostupném bydlení. „Vedle toho sestavujeme plejádu finančních nástrojů, které mohou být využity k výstavbě nebo obohacení bytového fondu. Jednáme o tom s bankami,“ řekl Bartoš.