přistání na marsu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu přistání na marsu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Více než tři dekády v USA vyrábí satelity, sondy a jejich pohonné systémy. Jeho společnost Stellar Exploration dodává komponenty a plní zakázky od NASA, SpaceX či Blue Origin. „Náš nejlepší marketing je ten, že znám skoro všechny v oboru malých družic a sond,“ říká emigrant, inženýr a tak trochu geek Tomáš Svítek. V Česku loni založil pobočku firmy, aby díky globálnímu boomu létání do vesmíru na práci na kosmických aparátech nalákal tuzemské inženýrské talenty. Netrvalo dlouho, a přišel nový byznys: výroba...
Týden od startu mise Artemis I k Měsíci je v okolí tohoto souputníka Země živo. Vedle série excelentních snímků a dobrých zpráv o průběhu letu – mezi nimiž vyniká třeba včerejší průlet jen 130 kilometrů nad povrchem Měsíce – a také misí většiny stopujících cubesatů (drobných satelitů), se ale zpět „domů“ dostaly i první špatné zprávy.
Šéf technologické společnosti Tesla Elon Musk představil v rámci akce „AI Day“ (Den umělé inteligence) humanoidního robota Optima. Ten má podle excentrického miliardáře zastat nudnou lidskou práci a být zbraní proti chudobě. Musk uvedl, že Tesla by robotů mohla v budoucnu vyrábět miliony. Stroj má být levnější než nový automobil
Právě čtete nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.
S modulem Orion na misi Artemis I poletí k Měsíci vedle trojice manekýnů, speciálně upravených a senzory prošpikovaných panáků s lidskými rozměry, také desatero minisatelitů, které jednak znásobí provoz v cislunárním prostoru, jednak ale zajistí také přísun čerstvých vědeckých dat o souputníkovi Země. Tvůrcům takzvaných cubesatů se úspěšným startem mise, který je naplánován už na toto pondělí 29. srpna, otevře doslova lunární magistrála pro vysílání nových vědeckých instrumentů k Měsíci – stupňový adaptér ...
Kancelář amerického prezidenta Joea Bidena žádá na příští rok z federálního rozpočtu 26 miliard dolarů na financování činnosti Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ten v letošním fiskálním roce hospodaří s 22 miliardami, což je o zhruba 800 milionů dolarů méně, než Bílý dům původně žádal. Nynější zhruba čtyřmiliardové zvýšení má posloužit hlavně na zaplacení misí Artemis, jež počítají s návratem člověka na Měsíc, rozšíření pozemského výzkumu v letectví a samozřejmě na intenzivnější přípravu ...
První měsíc roku je za námi. Dali jste si předsevzetí, že budete víc číst? A šlo z okna jako většina dalších předsevzetí? Na únor, nejkratší měsíc, jsme vybrali knihy, do kterých se nebudete muset nutit, jako do ruských klasiků. Od cestování na oba póly, přes život ve světle reflektorů nebo otužování v ledové vodě až k českému fotbalu. Každý si najde to své.
Koncept osídlení planety Mars představilo ukrajinské architektonické studio Makhno. Podstatnou část vize kolonizace rudé planety mají uskutečnit 3D tiskárny, které vytvoří většinu objektů nového města v jednom z kráterů.
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA o víkendu úspěšně zvládl i třetí, náročnější let v atmosféře Marsu. Vystoupal sice jen do stejné pětimetrové výše jako při druhém letu ve čtvrtek, ale letěl větší rychlostí, dál a déle. Počítá se ještě se dvěma dalšími lety, informovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity.
NASA má za sebou historický úspěch. Malé výzkumné helikoptéře Ingenuity se zdařil start i přistání na Marsu. Jednalo se o vůbec první řízený a kontrolovaný let nad povrchem cizího vesmírného tělesa. NASA již plánuje další náročnější lety, tak můžeme jen očekávat, jaké výsledky přinesou. Ve vesmírné agentuře tak mají obrovský důvod k radosti.