privydelek v nezamestnanosti - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu privydelek v nezamestnanosti, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Někteří zaměstnanci a OSVČ neplatí zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se žádné daňové zálohy neplatí.
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
V loňském roce si formou brigády na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti přivydělávali nejenom zaměstnanci, ale i penzisté nebo studenti. Ve kterých případech vzniká povinnost vyplnit daňové přiznání? Kdo obdrží vratku daně?
Kdo má na rodičovský příspěvek nárok a jak podat žádost? Co paltí, pokud jste OSVČ? Jak se rodičovský příspěvek liší od mateřské? Jak na výpočet? Vše se dozvíte v článku, s výpočtem vám pomůže naše kalkulačka.
Jste student, důchodce, máma na rodičovské, OSVČ nebo i zaměstnanec, který si chce přivydělat nějaké korunky navíc? Pak vás možná bude zajímat dohoda o provedení práce, která patří mezi velmi časté smluvní vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro takové případy. I u této smlouvy je ale potřeba dodržet několik pravidel. Jaké?
Vláda stanovila nařízením č. 290/2022 údaje mající vliv na zvýšení průměrné mzdy, a dále schválila zvýšení minimální mzdy od ledna 2023. Tyto novinky mají dopad nejen do problematiky důchodového pojištění, ale také do oblasti daně z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení a na veřejné zdravotní pojištění.
Příští rok budou muset některé firmy propouštět a jiné budou naopak marně shánět nové zaměstnance. Podniky totiž neumí využít potenciálu nezaměstnaných. Možností, jak dostat do práce další skupiny lidí, například lidi v předdůchodovém věku, jsou dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Ty by ovšem mohla značně zkomplikovat novela zákoníku práce. Firmy budou nově muset rozvrhnout týdenní pracovní dobu, což sníží flexibilitu úvazků, a „dohodáři” získají nárok na dovolenou i celou řadu příplatků. ...
Část studentů chodí na brigády nejenom přes léto, ale potřebují přivýdělek v průběhu celého roku. Aktuální inflace v ekonomice tento trend dále prohlubuje. Do 18 let jsou brigádníci pracovním zákonem v práci limitováni některými omezeními, i tak si ale mladiství mohou přijít na slušné peníze a získat cenné zkušenosti.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce motivovat seniory, aby neodcházeli na odpočinek a nadále byli zaměstnaní nebo podnikali. Chystá novelu zákona, která je osvobodí od placení důchodového pojištění. V průměru si pracující penzista podle propočtů rezortu polepší o 16 tisíc korun ročně. Změna má začít platit od července příštího roku.
Zdražování nutí Čechy hledat další přivýdělek – zaměstnanci si k plným úvazkům shánějí brigády, živnostníci se snaží navýšit počet zakázek a rodiče se předčasně vracejí z rodičovské dovolené do práce. Více než čtvrtina českých domácností si bude muset najít další zdroj příjmu, aby si udržela předinflační životní úroveň, shrnuje studie poradenské společnosti KPMG. Vyšší poptávku po brigádách hlásí i pracovní portály a personální agentury.