prohlášení o číně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu prohlášení o číně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ten výrok vzbudil mnohé ohlasy a zvedl nejedno obočí, a to nejenom v Evropě. Čínskou stranu dokonce vyprovokoval k poměrně razantní odpovědi. Ohlášení vyšetřování čínských výrobců elektromobilů ohledně využití státních subvencí bylo ze strany předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové očividně zamýšleno jako rázný krok v boji za konkurenceschopnost jednoho z klíčových průmyslových odvětví „starého kontinentu“. Dané opatření však ve výsledku daleko více vrhlo světlo na hluboké rozdíly evropských ...
Po počítačích a mobilních telefonech se na nás řítí další vlna z Číny. Ta si však tentokrát bere na paškál tradiční západní automobilky, kterým začínají další těžké časy. Na expanzi levných čínských elektromobilů již zareagovala i Evropská komise, která se chce neférovým obchodním praktikám ze strany Pekingu bránit.
Miliardář Elon Musk se opět pustil do geopolitických úvah na téma Čína a Tchaj-wan. Na jeho shovívavá slova ohledně nároků, které si komunistická země na ostrovní stát činí, ostře zareagoval tchajwanský ministr zahraničí – na Muskově vlastní sociální síti X.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Čipová továrna tchajwanského kolosu TSMC v Drážďanech za deset miliard eur bude mít podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) přínos i pro Česko. S Tchaj-wanem se totiž dokončuje tuzemské centrum návrhu čipů. Investovat bude i státní fond Taiwania Capital. „Investice v jeho rámci mohou dosáhnout desítek miliard dolarů,“ popsala Pekarová Adamová v rozhovoru pro e15.
V pondělí oznámil svou kandidaturu na prezidenta Tchaj-wanu miliardář Terry Gou, který stojí za společností Foxconn. Ve svém projevu kritizoval současnou vládu, která dle jeho slov přibližuje zemi k válce. „Tchaj-wan se nesmí stát příští Ukrajinou,“ poukázal na sílící agresi ze strany Čínské lidové republiky. Gou přitom čelí kritice, že je pod vlivem Pekingu kvůli investicím, jež má Foxconn v Číně. Nařčení ovšem razantně odmítá.
Bývalá nejlidnatější země světa, již nedávno předběhla Indie, se po zdánlivě nekonečně dlouhém pandemickém uzamčení znovuotevřela světu. Ten však o Čínu neprojevuje bůhvíjaký zájem. Turisté se do lidové republiky takřka nevracejí, kufry naopak balí zahraniční investoři, kteří v obavách z hrozícího výbuchu na realitním trhu přesouvají aktiva jinam. Autor této reportáže navštívil zemi na několik týdnů v létě roku 2019, tedy krátce před propuknutím pandemie, a letos v srpnu, pár měsíců po úplném otevření ...
Bývalý americký prezident Donald Trump, který se hodlá znovu ucházet o post hlavy státu, se odmítá účastnit debat před republikánskými primárkami. Poruší tak dlouholetou tradici. Co je ale už nyní jasné, je fakt, že se jeho kandidatura bude protínat se soudními procesy. Průzkumy vyřejného mínění zatím naznačují, že by mu to ale nemělo u voličů uškodit. Trump navíc prohlásil, že se ve čtvrtek vzdá úřadům státu Georgia, kde je obžalován.
Nadšení i paniku vyvolává nástup umělé inteligence (AI), píší se varovné otevřené dopisy, konají se široká diskuzní fóra a politici pomalu připravují legislativu, která by měla dostat stroje alespoň zdánlivě pod kontrolu. Je ovšem otázka, zda všechny tyto snahy k něčemu budou, jelikož svět naráží na limity současných technologií. Vytvořit omezení, která by zabránila zneužití AI třeba k podvodným účelům, se příliš nedaří.
Zatímco Západ se snaží o ústup od fosilních paliv a spotřebu uhlí v EU dramaticky nezvedla ani energetická krize, v Asii poptávka po něm roste. Čína urychluje plány na výstavbu nových uhelných projektů a ve vedrech vyrábí z tohoto zdroje rekordní množství elektřiny. Rychle se od něj zřejmě neodpoutá ani Indie, podle odborníků v současnosti plánuje nadbytečné množství uhelných elektráren.