projekt hedvábná stezka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu projekt hedvábná stezka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nedávný souhlas německé vlády s prodejem části terminálu v hamburském přístavu společnosti Cosco (China Ocean Shipping Company) má celoevropský rozměr. Přepravní gigant získává stále větší kontrolu nad přístavy na starém kontinentu a odborníci varují, že se Peking jeho prostřednictvím může pokusit ovládnout dodavatelské řetězce do Evropy. Upozorňují i na to, že firma díky celosvětové síti dokáže logisticky podporovat čínskou armádu.
Značná část bývalého Rakouska-Uherska se stala základnou pro čínské technologické firmy, které z Rakouska, a zejména z Maďarska vedou aktivity ve zbytku Evropy včetně Česka. Podle zástupců čínských podniků, s nimiž deník E15 hovořil ve Vídni a v Budapešti, je to díky údajné strategické politické poloze. Rakousko a Maďarsko patří mezi několik málo zemí Evropské unie, které vůči Číně nevystupují a snaží se s ní nadále udržovat dobré vztahy.
Přepravci asijského zboží do Česka přestali kvůli válce na Ukrajině využívat železnice v zemích, které se na agresi podílejí. Kolejová přeprava zboží přes Rusko a Bělorusko tedy prakticky nefunguje. Zboží se vrací na lodě, popřípadě do letadel. Někdy dochází i ke krkolomné kombinaci obou způsobů přepravy.
Na Západě panují obavy, že by Čína mohla Rusku hodit záchranné lano a oslabit tak dopady sankcí za útok na Ukrajinu. Je však pravděpodobné, že Peking se přes deklarovanou podporu Moskvy vývoje ve východní Evropě potichu bojí. Válka ohrožuje jeho export a na čínskou ekonomiku dopadají i drahá ropa a vysoké ceny zemědělských komodit. Rozplývá se i plán na posílení železničního spojení do Evropy.
Francouzský prezident Emmanuel Macron se už delší dobu snaží přimět země Evropské unie, aby sjednotily svůj přístup k Africe a čelily tak účinněji nelegální migraci i vzrůstajícímu vlivu Číny. Současné francouzské předsednictví v EU považuje za šanci k prosazení záměru. Také Evropská komise volá po koordinaci investic, které z Bruselu a členských zemí do Afriky míří. Reakce jsou však vlažné, a napjatě očekávaný summit EU–Afrika tak může skončit fiaskem.
... strategického plánu Nové hedvábné stezky investuje stovky miliard... do obřích infrastrukturních projektů převážně v chudších..., že řada těchto projektů zůstává nedokončena nebo...
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Na maďarsko-ukrajinských hranicích vzniká velkolepý projekt, který hodlá proměnit euroasijskou logistiku. Překladiště East West Gate má ročně zvládnout odbavit až milion přepravních kontejnerů, a to především těch z Číny. Terminál za více než dvě miliardy korun se tak stane největším nákladním železničním uzlem starého kontinentu. Poběží bezemisně díky energii z vlastní solární farmy a jako vůbec první v Evropě bude mít i privátní 5G síť, kterou dodá čínský technologický gigant Huawei.
Hnutí Tálibán, které nyní podle dostupných zpráv kontroluje celý Afghánistán, usiluje o mezinárodní uznání. Pozvánky na slavnostní jmenování vlády jasně naznačily, se kterými zeměmi chce prioritně budovat politické a ekonomické vztahy. Mezi šesticí žádoucích hostů je Čína, od níž očekává investice do těžby nerostného bohatství. Pozváno bylo i Turecko či Katar, který hraje důležitou roli vyjednávače mezi radikály a Západem.
... oceánu v rámci projektu nové Hedvábné stezky.