pronájem gripenů cena - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pronájem gripenů cena, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje české ministerstvo obrany na 322 miliard korun, píšou dnešní Mladá fronta Dnes a deník Právo. Nákup 24 amerických letounů za 150 miliard korun schválila vláda ve středu.
Na hustou atmosféru, v jaké se odehrávají současné rozhovory mezi Prahou a Stockholmem o gripenech, není ani jedna ze stran zvyklá. Každým dalším dnem je více než pravděpodobné, že Česká republika míří k zásadnímu rozhodnutí o nákupu čtyřiadvaceti bojových letounů F-35 a ostatní varianty jsou stále větší sci-fi. O tom, že americké stroje budou během několika týdnů vybrány jako budoucí hlavní výzbroj vzdušných sil, nepanuje příliš pochybností. I nebývale přímé signály politiků a samotné armády hovoří velmi ...
Agrese Ruska proti Ukrajině vyvolala nebývalou poptávku po zbraních, kterou Evropa od studené války nezažila. Po rozpadu bývalé Varšavské smlouvy podceňovaly výdaje na obranu s výjimkou Polska a Pobaltí všechny země východní Evropy. Ze „starých“ členů Evropské unie má mezery i Německo, nejsilnější ekonomika sedmadvacítky. Ve srovnání se Spojenými státy jsou podinvestované ozbrojené síly drtivé většiny zemí EU. Celková částka podle odborníků dosahuje bilionů korun. Dokládá to vnitřní dluh středně velké ...
Vrchol amerických vojenských technologií, nadzvukový letoun F-35, do bojů na Ukrajině zřejmě přímo nezasáhne. Zatím plní roli odstrašujícího prostředku na východním křídle NATO. Agresivita Ruska však zájem o tyto stíhačky výrazně zvyšuje. A právě velké výrobní série jejich cenu snižují. To je už od začátku jeden z hlavních cílů projektu. Jeden stroj v základní variantě nyní stojí necelých 78 milionů dolarů, o více než deset milionů méně než před pěti lety.
Vládu Petra Fialy (ODS) čeká rozhodnutí o strategické armádní zakázce, která může posílit postavení České republiky v Evropě nebo ve Spojených státech. Už za pět let skončí pronájem švédských nadzvukových letounů Gripen a Praha i její spojenci v NATO musejí vědět co dál. I když Fialův kabinet mnohamiliardový kontrakt zřejmě nepodepíše, měl by jeho uzavření přiblížit k cílové pásce.
Několik let přešlapování kolem strategických zakázek, jako je nákup nových bojových vozidel pěchoty, spolu s rostoucím zadlužením státu kvůli koronakrizi se podepíšou na modernizaci armády. Jsou o tom přesvědčeni členové sněmovního výboru pro obranu napříč politickým spektrem.
Ministerstvo obrany oficiálně začíná vybírat dodavatele pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun (asi 42,7 miliardy korun bez DPH). Informace o dosud největším českém zbrojním nákupu v pondělí předá vládním kolegům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Obrana následně osloví čtyři vybrané firmy, aby předložily své nabídky, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podle dostupných údajů jde o dosud největší veřejnou zakázku v Česku.
Slovenská vláda schválila nákup 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, kterými armáda nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petera Pellegriniho upřednostnil před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá i česká armáda. Za bitevníky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory Slovensko zaplatí 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun), řekl Pellegrini novinářům.
Plány končícího ministra obrany Martina Stropnického připomínají sliby jeho dřívějšího předchůdce Jaroslava Tvrdíka. Na obchodech s armádou profitují hlavně Tatra Trucks, Aero Vodochody a Sellier & Bellot.
Vláda schválila prodloužení pronájmu švédských nadzvukových stíhaček Gripen do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Podle ministra obrany Martina Stropnického bude Česko za pronájem podle nové smlouvy ročně platit 1,7 miliardy korun. Původní informace mluvily o částce zhruba 1,4 miliardy, číslo ale dle ministerstva vycházelo z jiného kurzu přepočtu na českou měnu a nezapočítávalo některé daně.