propouštění v čsa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu propouštění v čsa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Česko-čínská letecká společnost Smartwings získala úvěr za 1,92 miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka. Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky. Upozornil na to server zdopravy.cz. Dnes vyprší moratorium, které společnost chránilo před věřiteli. Dluh společnosti činí kolem 6,65 miliardy korun, z toho většina je po splatnosti.
Snaha o záchranu jedné z nejstarších leteckých společností na světě se posunula do další fáze. České aerolinie jsou oficiálně v platební neschopnost, podaly u Městského soudu v Praze návrh na reorganizaci podle insolvenčního zákona.
Největší českou školu pilotů F Air čeká velmi náročný rok. Zahraniční studenti kvůli pandemii sice nedorazili, ale brutální osekávání nákladů jako jinde v letectví se nekoná. „Až krize skončí, musíme být připraveni. Návrat k normálu byl v minulosti vždy velmi rychlý,“ říká ředitel a spolumajitel firmy Michal Markovič. Nedostatek frekventantů ve výcviku profesionálů zatím alespoň částečně vyvažují hobby letci, kterých v pandemii výrazně přibývá.
Rok 2020 a jeho pandemie negativně poznamenaly rozvahy tisícovek firem, takřka devastační zápis pak provedly třeba v oblasti cestovního ruchu a dopravy. Své o tom ví i Jiří Šimáně – miliardář a majitel letecké skupiny Smartwings, kam patří i České aerolinie. Obchod s letenkami totiž patří k nejsilněji zasaženým odvětvím a nezdá se, že by po tvrdém přistání do první linie roku 2020 měl nastat rychlý obrat.
Letecký průmysl letos přijde až o 100 miliard dolarů. Taková je prognóza, kterou nedávno zveřejnila Mezinárodní asociace leteckých dopravců. Podle britského týdeníku The Economist se letecká doprava vrátí do stavu před pandemií nejdříve v roce 2023. Krachující společnosti se proto snaží s hospodářskými problémy bojovat různými kreativními řešeními.
Už za půl roku dojde k ukončení těžby na dvou ze tří posledních dolů černouhelné těžební společnosti OKD. I přestože část zaměstnanců přejde pod státní podnik Diamo, řada pracovníků bude muset nalézt uplatnění jinde. „Nemusejí se obávat, že bychom se o ně nepostarali, s podobnými situacemi počítá kolektivní smlouva a institut hromadného propouštění. Propuštění zaměstnanci budou mít nárok až na jedenáct platů, což je maximum možného,“ ubezpečuje předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.
Letecká skupina Smartwings, do níž patří i ČSA, propustí až 600 zaměstnanců. Bude se to týkat pilotů, stewardů i provozních a administrativních pracovníků. Propouštět bude ve vlnách od července do února příštího roku. Ve skupině nyní pracuje kolem 2500 lidí. Smartwings žádají o státní pomoc, proti se ale staví například ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je proti poskytnutí státní záruky letecké skupině Smartwings, do níž patří i ČSA. Vláda o ničem podobném nejednala a v současné době není takový návrh na stole, řekla Schillerová v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. O pomoci hovoří ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podobně se vyjadřovala i v minulých týdnech.
Letecká doprava a na ní napojený byznys se postupně vzpamatovávají z pádu na dno, obnova létání však bude pomalá a přinese zásadní změny. „Pandemie zacloumá s letectvím stejně silně jako jedenácté září, roušky možná měly být na dálkových letech už dřív,“ říká Šárka Litvinová, spolumajitelka společnosti Asiana zaměřující se na prodej letenek a návazných služeb.