protikuřácký zákon a alkohol - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu protikuřácký zákon a alkohol, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Spotřeba zlatavého moku v tradičních pivařských zemích Evropy klesá, Česko v tom není výjimkou. Přesto podle sociologa Jiřího Vinopala, který se dlouhodobě zabývá postavením piva v české společnosti, je s podivem, že se ho Češi nevzdávají tak rychle jako jiné národy. „Pivo se v době socialismu stalo nápojem, který se pije běžně, všude a za všech okolností a jeho spotřeba se dostala na úroveň kolem 160 litrů za rok,“ vysvětluje Vinopal.
Před zavedením protikuřáckého zákona v Česku probíhala vášnivá debata ohledně přísnosti tohoto zákona a jeho neférovosti vůči kuřákům i majitelům podniků. Z vnějšího pohledu se mohlo zdát, že kouřit v restauraci je svatým právem každého člověka. Ve většině států Evropy je kouření v uzavřeném prostoru naprosto nemyslitelné a již dávno zakázané. Měli bychom uvažovat i o protiopileckém zákonu?
Provozovatele malých restaurací a vesnických hospod nejvíce trápí nedostatek personálu, následuje administrativa a vysoká daň z přidané hodnoty (DPH). Z byrokratické zátěže vadí hlavně legislativní změny, časté kontroly státních úřadů či povinnosti spojené s náborem nových zaměstnanců. Jako významný problém uvádějí zejména menší provozovny i extrémně nízké ceny, za které hypermarkety prodávají alkohol. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) mezi...
V restauracích a na dalších místech bude dál platit úplný zákaz kouření. Sněmovna dnes poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona zamítla už v úvodním kole. Předloha měla provozovatelům umožnit vybudování oddělených kuřáren. U menších podniků, v nichž se nepodává jídlo, by zavedla ještě širší změkčení.
Možná chtěli ústavní soudci při rozhodování o protikuřáckém zákonu udělat dvaceti senátorům aspoň trochu radost. Každopádně platí, že velkou většinu jejich stížnosti odmítli a v českých hospodách se nadále kouřit nebude, přesněji řečeno zákon se bude muset obcházet stejnými kličkami jako dosud.
Úplný zákaz kouření v restauracích nadále platí. Ústavní soud ale provedl v protikuřáckém zákoně jiné dílčí škrty. Zrušil zákaz pít alkohol u činností, při nichž by pak člověk mohl ohrozit sebe sama. Ustanovení dopadalo na kohokoliv i při rutinních činnostech.
Českému pivaři loni proteklo hrdlem v průměru pět padesátilitrových sudů.
Půl roku po zákazu kouření v restauracích hlásí pivovary úbytek prodejů čepovaného piva. V září mělo jít oproti loňsku o pokles o 24 procent, spotřeba se tak podle Českého svazu pivovarů a sladoven přesouvá do domácností. Říjnové údaje nemá svaz zatím k dispozici. Podle české pobočky distributora cigaret Japan Tobacco International je na hodnocení prodejů cigaret ještě brzy. Svaz pivovarů hovoří o dopadech nejen protikuřáckého zákona, ale i zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a kontrolního hlášení ...
ODS se pokusí po sněmovních volbách protikuřácký zákon zmírnit. Plánuje mimo jiné obnovení odvětrávaných kuřáckých prostor nejen v restauracích, ale také v kulturních a sporovních zařízeních. Na veřejném slyšení v Senátu k petici za změnu takzvaného protikuřáckého zákona to přislíbil poslanec ODS Marek Benda.
Nápis viditelný v řadě českých obchodů „Zákaz prodeje alkoholických nápojů a tabákových výrobků osobám mladším 18 let“ není podle České obchodní inspekce dostatečný. Protikuřácký zákon platný od prvního června totiž zavedl povinnost vyjmenovat v prodejnách každý jeden typ zakázaných výrobků. Část podnikatelů se ale normě ještě nepřizpůsobila, varuje Česká obchodní inspekce.