průměrná čistá mzda v čr - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu průměrná čistá mzda v čr, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Polovina lidí v Česku bere měsíčně méně než 29 000 korun čistého. Desetina lidí má hrubý plat nižší než 21 066 korun, musejí tak měsíčně vyjít s čistým příjmem pod 17 900 korun. Vyplývá to z analýzy platového portálu Platy.cz společnosti Profesia. Databáze obsahuje údaje od 47 000 lidí. Medián platů a mezd v ČR byl podle analýzy loni 36 503 korun hrubého, což znamená, že polovina lidí bere nižší mzdu.
Češi v posledních měsících více šetří. Vede je k tomu obava ze ztráty zaměstnání a nejistota dalšího ekonomického vývoje. Peněžní polštář má ale jen minimum domácností. Důvodem je nízký příjem i finanční negramotnost.
Poslanecká sněmovna schválila zrušení institutu superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. Návrh nyní poputuje do Senátu. Porovnejme si tedy daňovou úsporu v roce 2021 proti letošnímu roku nejenom dle schváleného materiálu, ale i při možném zrušení pouze superhrubé mzdy nebo pouze zvýšení slevy na poplatníka.
Při zrušení superhrubé mzdy si zaměstnanci finančně polepší i o desetitisíce korun za rok, přestože budou mít stále stejně vysokou hrubou mzdu. Podívejte se na příklady – na grafice v naší galerii uvidíte, kolik ušetří konkrétní třeba učitel, hasič či záchranář.
Každý zaměstnanec musí platit odvody a daně. K výpočtu částky na odvody se používá superhrubá mzda. Co to je, jak funguje a jaký je rozdíl mezi superhrubou, hrubou a čistou mzdou?
Pracovník by doma mohl zůstat až čtyři dny v týdnu a za neodpracované hodiny by dostal sedmdesát procent čistého výdělku. Částka by však nesměla přesáhnout celostátní průměrnou mzdu, která letos činí 33 423 korun. To jsou základní parametry kurzarbeitu, který schválila vláda.
Ani aktuální návrh kurzarbeitu neboli zkrácené pracovní doby se nezamlouvá firmám a odborům. Svaz průmyslu se shoduje s vedením největší odborové centrály v zemi, že nový zákon je pro zaměstnance nevýhodný, protože je připraví o velkou část jejich příjmů.
Investice v České republice brzdí mnoho faktorů jako špatná infrastruktura, těžká předvídatelnost kroků státu nebo poměrně vysoká cena práce. Navíc rozhodování o investicích se neděje ani průměrným evropským tempem. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice (AFI) to řekl europoslanec (TOP 09/STAN) a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.
Takřka půl roku poté, co koronvairová krize v Česku propukla naplno, se v zemi stále nedostává pracovní síly. Zní to sice na poslední dobu poněkud nezvykle, ale je to tak. Čistě statisticky. Ke konci letošního srpna počet volných pracovních míst stále převyšoval počet hlášených uchazečů o zaměstnání o takřka 62 tisíc.
Přes 1700 korun k měsíční průměrné mzdě lidem navíc, ale také desítky miliard korun výpadku pro státní rozpočet. Takové jsou nejzásadnější dopady daňových změn, které navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud návrh projde legislativou, po dvanácti letech zmizí dědictví z dob finanční krize v podobě superhrubé mzdy. Babišův návrh podporuje opoziční ODS, jen zčásti přijatelná je naopak pro vládní sociální demokracii.