průměrná mzda učitelů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu průměrná mzda učitelů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jedním z nejtěžších úkolů, který si kabinet vytkl v balíčku na snížení schodků státního rozpočtu, budou škrty v provozních a platových nákladech ministerstev. Na provozu hodlá ušetřit přes jedenáct miliard korun a na platech deset miliard. Podobně jako u záměru omezit národní dotace firmám však z návrhů není jasné, kde se utáhne opasek. Zlevnění chodu státní správy tvoří sedminu celého balíčku, který má v příštích dvou letech srazit rozpočtové deficity o 150 miliard.
Poslanecká sněmovna odsouhlasila dvě normy, které zásadně rozšiřují mandatorní výdaje státu. Tedy ty výdaje, u nichž se očekává, že budou „navěky rostoucí“. Je to garance zvyšujících se výdajů ze státní kasy jednak pro resort obrany a pak také pro učitele v Česku. Jako by všichni na chvíli úplně zapomněli, v jak žalostném stavu se nachází rozpočet a k jak dalekosáhlým negativním ekonomickým důsledkům mohou tyto kroky vést.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Poslanci se shodli na změně zákona, který učitelům zaručí od nového roku mzdu kolem 130 procent průměrné hrubé mzdy. Nebude se však vztahovat na všechny pedagogické pracovníky, jak to vláda původně navrhovala. Návrh podala skupina koaličních poslanců. Podle opozice bude změna demotivovat asistenty pedagogů nebo speciální pedagogy. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Ministr financí Zbyněk Stanjura slíbil, že každoročně ušetří v rozpočtu 70 miliard korun. V příštích letech by se tak podle něj důchody nemusely zvyšovat takovým tempem jako letos, ve hře je i větší zacílení takzvaného výchovného, které stát důchodcům přidá od ledna. Důchody už také podle šéfa státní kasy nemohou být solidárnější. Šetřit se bude muset i ve školství, kam každý rok nastupují tisíce nových zaměstnanců. „Ten trend je neudržitelný. Cíl je kvalitní vzdělávání. Ale není přímá úměra mezi počtem ...
Pouhé procento z celkového počtu asi sedmdesáti tisíc úředníků oproti slibovaným třinácti procentům propustí příští rok vláda. Plyne to z návrhu státního rozpočtu. Do škol, k armádě, policii a do integrovaného záchranného systému pak nastoupí téměř osm tisíc nových učitelů, vojáků, strážců zákona a hasičů. Stát bude zaměstnávat rekordních půl milionu lidí.
Podnikatel Ondřej Kania patří k předním tuzemským expertům na vzdělávání, založil a vede několik špičkových soukromých základních a středních škol včetně sítě American Academy. V rozhovoru pro INFO.CZ mluví o současné situaci v českém veřejném školství i jak ji napravit, o tom, co českým studentům nejvíce chybí a také o nejnovějších trendech v zahraničí.
Všem zaměstnancům veřejných služeb a státu, kteří letos v lednu nedostali přidáno, se od září zvednou platové tarify neboli základ výdělku o deset procent. Nařízení o navýšení schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do konce roku bude podle podkladů k nařízení potřeba z rozpočtu státu, samospráv a zdravotních pojišťoven 5,17 miliardy korun navíc. Podle Fialy to schodek rozpočtu nezvýší, ministerstva mají peníze najít ve své pokladně.
Vysoké ceny potravin i energií přispívají k sílícímu tlaku na růst platů a mezd. Vláda tento týden absolvovala další kolo jednání s odborovými svazy, které žádají zvýšení platů státních zaměstnanců, a to ještě letos. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jim nevyhověl, není to podle něj v možnostech státního rozpočtu. Mzdy nadále rostou v soukromém sektoru, na prudký růst inflace však nestačí, a Češi tak podle ekonomů reálně chudnou.
Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc zaměstnanců. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli. Znovu se sejdou 19. července.