průměrná mzda v národním hospodářství - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu průměrná mzda v národním hospodářství, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Poslanci se shodli na změně zákona, který učitelům zaručí od nového roku mzdu kolem 130 procent průměrné hrubé mzdy. Nebude se však vztahovat na všechny pedagogické pracovníky, jak to vláda původně navrhovala. Návrh podala skupina koaličních poslanců. Podle opozice bude změna demotivovat asistenty pedagogů nebo speciální pedagogy. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Na konci ledna zveřejnil Český statistický úřad předběžný odhad vývoje domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí. Podle tohoto odhadu se české hospodářství dostalo ve druhé polovině loňského roku do technické recese. Po mezičtvrtletním poklesu o dvě desetiny procentního bodu se totiž hrubý domácí produkt v posledním kvartálu ještě více snížil, a to o 0,3 procenta. Důvod je zřejmý: domácnosti šetří. Otázkou však je, zda recese v Česku vydrží i v roce letošním, nebo se blýská na lepší časy.
Měnová politika je teď podle člena bankovní rady České národní banky Jana Fraita relativně přísná. „Různými kanály přispívá k tlumení poptávky, poptávky po úvěrech a po aktivech,“ říká v rozhovoru pro deník E15. „Těžko bych teď hledal důvody, proč by měly jít úrokové sazby nahoru,“ dodal. Nejbližší měnověpolitické zasedání ČNB je na programu na konci září a je pravděpodobné, že základní úroková míra opět zůstane beze změny na sedmi procentech. V rozhovoru Frait rovněž zmiňuje, že vláda s centrální bankou ...
Zaměstnavatelé mají získat slevu na pojistném na sociálním zabezpečení při zaměstnávání vymezených skupin osob na zkrácený úvazek. Příslušnou novelu schválila Poslanecká sněmovna ve zrychleném režimu. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident. Platit by mohl začít na začátku příštího roku.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula chce vyhrát prezidentské volby mimo jiné s plánem udělat z Pražského hradu „evropské budoucnostní centrum“. Zároveň slibuje, že v případě zvolení prošetří, co se v Kanceláři prezidenta republiky dělo za éry kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého. „V případě zvolení prezidentem bych se na to určitě začal ptát velice rychle. Tady je třeba vědět,“ tvrdí Středula.
Vláda spustí další opatření důchodové reformy, které má pomocí úlev pro zaměstnavatele motivovat k vytváření většího počtu zkrácených úvazků. Týkat se má nejen seniorů a lidí v předdůchodovém věku, ale i dalších skupin obyvatelstva. Podle návrhu zákona ministerstva práce a sociálních věcí mají firmy poskytující zkrácené úvazky platit nižší pojistné na sociální zabezpečení za dané pracovníky o pět procent. Inkaso důchodového účtu, který je součástí státního rozpočtu, se sníží o jednotky miliardy korun ročně...
INFO.CZ | Je současná post-pandemická situace podobná období po I. světové válce? Předsedkyně Národní rozpočtové rady (NRR) Eva Zamrazilová říká, že v jednotlivých obdobích vidí řadu podobností. „Tehdy měli lidé rovněž odloženou spotřebu, nabídka byla velmi slabá, válečná výroba se musela přeorientovat na mírové hospodářství. A byly i disrupce v dopravě,“ srovnává obě období Zamrazilová v dvojrozhovoru s dalším členem NRR Mojmírem Hamplem. „A svět se tehdy taky vzpamatovával z pandemie,“ doplňuje Hampl.
Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se ve volbách do Poslanecké sněmovny pokusí ukončit vládu Andreje Babiše a hnutí ANO. Jak hodlají strany koalice ozdravit veřejné finance zatížené pandemií? Jak hodlají řešit krizi bydlení a nedostatky ve školství? Jak slibují postupovat v digitalizaci státní správy a co říkají k čerpání evropských fondů?