průměrný starobní důchod v roce 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu průměrný starobní důchod v roce 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po dvou mimořádných valorizacích důchodů v loňském roce bude výjimečné zvyšování příjmů seniorů, invalidů či vdov a vdovců pokračovat i letos. Důvodem je nadále vysoká míra inflace. Šéf rezortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhadl, že od června nebo července si penzisté v průměru polepší o dalších 700 korun. Průměrný důchod s takzvaným výchovným, který od ledna činí 19,5 tisíce korun, v létě dosáhne rekordní dvacetitisícové hranice.
Letošní rok se chýlí ke konci. Jak budou vypadat různé sociální dávky v roce 2023? Kolik bude činit mateřská, nemocenská, ošetřovné, starobní důchod či rodičovský příspěvek? Spočítejte si čistou mzdu a porovnejte ji s tím, kolik vydělávají ostatní. Vyzkoušejte i naše hypoteční kalkulačky.
Důchody v posledních letech příliš rychle rostou, systém udržují vyrovnaný pouze stále vyšší půjčky. Zatímco v letech 2013 až 2017 vzrostly výdaje o třicet miliard korun, za poslední čtyři roky o 150 miliard. Příští rok spolknou penze rekordních 670 miliard. To je o polovinu více než v roce 2018. Navíc stárne populace. Lidí ve věku nad 65 let je téměř 2,2 milionu, tvoří už pětinu všech obyvatel. Před deseti lety jich bylo 1,7 milionu.
Pravidelná lednová valorizace důchodů a pravděpodobné opakování mimořádného růstu penzí v polovině roku kvůli vysoké inflaci zatnou do systému financování státu spolu s letošními opatřeními ještě hlubší sekeru, než se předpokládalo. Na začátku roku si lidé na odpočinku v průměru polepší o 825 korun, plyne z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Týkat se to bude všech druhů důchodů, tedy starobních včetně předčasných, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích. Není potřeba o nic žádat, Česká ...
Třetina ze všech současných penzistů ukončila svoji kariéru předčasným odchodem do důchodu. Podíl těchto lidí mezi seniory se poslední dekádu neustále zvyšuje. Ještě v roce 2010 tvořili 19 procent všech příjemců starobní penze, letos v září tvořili podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) už skoro 29 procent.
Na alespoň částečnou pomoc s drahotou se od příštího měsíce může těšit většina lidí pobírajících starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchody. Většina z nich si přilepší v řádu vyšších stokorun, u seniorů s vyššími penzemi bude růst výraznější, dosáhne zhruba tisícikoruny.
Tvrdý boj domácností seniorů s vysokou inflací bude po Novém roce opět o něco snesitelnější. Od ledna začne platit novela zákona o takzvaném výchovném pro ženy na odpočinku, které pečovaly o potomky. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí začne dávku pobírat 1,4 milionu důchodkyň, případně jejich mužských protějšků, pokud výchova dětí spočívala převážně na nich.
Zhruba 150 miliard korun má dosáhnout rozdíl mezi letošními příjmy a výdaji ministerstva práce a sociálních věcí. Alarmující rozevření nůžek, které je o desítky miliard větší než v předchozích letech, nastává především kvůli výjimečnému růstu důchodů, některých dávek a jednorázovému pětitisícovému příspěvku na dítě. Předpokládá to novela zákona o státním rozpočtu na tento rok, jež pro rezort počítá s téměř 770 miliardami korun. Oproti loňskému návrhu minulé vlády je to přibližně o třicet miliard více.
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité a pro většinu příjemců invalidního důchodu prvního stupně je výdělečná činnost nutností.
Dopady koronavirové krize a také štědrá politika vůči seniorům prohlubují schodek důchodového účtu. Napřesrok má být o dvanáct a půl miliardy korun vyšší než letos, dohromady má dosáhnout 36 miliard. Tuto částku si vláda podle návrhu státního rozpočtu, který v pondělí schválila, musí půjčit. O další až dvě desítky miliard může deficit prohloubit příspěvek za každé vychované dítě. Pět set korun měsíčně začne stát vyplácet od roku 2023.