realitní makléř vázaná živnost - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu realitní makléř vázaná živnost, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Sotva začal platit nový zákon o realitním zprostředkování, přišel covid. Obchodování s nemovitostmi tak zažívá ještě víc novinek. K povinným zkouškám realitních makléřů teď přicházejí i lidé z pohostinství či cestovek, popisuje generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka.
Realitním kancelářím jsou nejčastěji vyčítány neoprávněně inkasované platby a nedostatky v kvalitě služeb. Obecně se realitky netěší moc dobré pověsti. Nyní by spotřebitelé měli být ve více chráněni.
Vstup realitních makléřů na trh a výkon jejich profese nejsou v Evropské unii nijak regulovány pouze v Česku a Španělsku. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní rozvoj (MMR). V Česku má situaci změnit zákon o realitním zprostředkování, profese má být vázanou živností. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ho chce předložit k projednání co nejrychleji.
Realitní kanceláře a makléři v Česku si na provizích ročně vydělají 7,5 miliardy korun. Po odečtení nákladů se konečná odměna pohybuje na úrovni 40 až 50 procent. Vyplývá to ze studie realitní kanceláře Next Reality. Na domácím trhu podle Českého statistického úřadu působí relativně vysoký počet makléřů, téměř 14 500. Podle studie je tak průměrný výdělek makléře poměrně nízký a tomu někdy odpovídá i nízká kvalita služeb.
Realitní kanceláře a makléři v Česku si na provizích ročně vydělají 7,5 miliardy korun. Po odečtení nákladů se konečná odměna pohybuje na úrovni 40 až 50 procent. Na domácím trhu podle Českého statistického úřadu působí relativně vysoký počet makléřů, téměř 14 500. Podle studie realitní kanceláře Next Reality je tak průměrný výdělek makléře poměrně nízký a tomu někdy odpovídá i nízká kvalita služeb.
V Česku je nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Celkem v tuzemsku působí 14500 realitních zprostředkovatelů a na jednoho připadá 727 obyvatel, což je v EU výrazně nejméně. Kromě Česka už jen ve čtyřech dalších zemích EU není činnost realitních makléřů upravena právními předpisy. Vyplývá to z údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI).
Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
„Uveřejňujeme jednotné doporučené smluvní vzory, debatujeme na téma standardizace realitních služeb, proto se těmto tématům věnuji i v rámci své lektorské či konzultační činnosti pro realitní kanceláře. Samotné stěžování na nespolupráci mezi kancelářemi je liché a nic nevyřeší,“ říká Petr Pavlíček, výkonný ředitel České komory realitních kanceláří.
Tuzemský realitní trh obestírá statistické temno. Nedostatek objektivních údajů o realizovaných obchodech deformuje i tvorbu cen nemovitostí. „Jde o to, aby existovaly relevantní statistiky, s nimiž mohou pracovat odborníci. Je až neuvěřitelné, jak v některých zemích dokážou vypočítat různé modelové situace a predikovat vývoj cen,“ říká generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka.
Realitní společnost České spořitelny (RSČS) připravuje zásadní změnu své pobočkové sítě v České republice. Držitelé franšízových licencí už nebudou moci zakládat další pobočky. Každá pobočka RSČS bude muset mít vlastní licenci. „Naším cílem je v příštích měsících a letech prodat zhruba 100 licencí ve všech regionech České republiky,“ říká obchodní ředitel této společnosti Miloš Červenka.