recko dluh - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu recko dluh, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí snížilo na 83,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 87,4 procenta HDP ve srovnatelném období loni. Ve své zprávě to v pátek uvedl unijní statistický úřad Eurostat. Zadlužení České republiky se naopak dál zvyšuje, v prvním čtvrtletí dosáhlo 44,5 procenta HDP, což ale zemi stále řadí k těm méně zadluženým v EU. Nárůst o 1,7 procentního bodu proti loňsku je nicméně druhý největší v unii. Státní dluh je na rekordu.
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
To, co se dostává různými cestami do médií, ve vládním konsolidačním balíčku být může, ale také nemusí. Jisté je, že vláda na krocích ke snížení strukturálního schodku pracuje a že je slíbila brzy představit. Jedna věc je ale připravit rozumný balíček návrhů, druhá věc je tyto návrhy vysvětlit veřejnosti. Není žádné tajemství, že se vládě komunikace příliš nedaří. Kritici najdou munici kdykoli, ale současná vláda dostává spoustu negativní zpětné vazby i od svých voličů, a dokonce členů jednotlivých ...
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Česko ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšilo státní dluh, který se dostal na 45,2 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to unijní statistický úřad Eurostat. Ten zároveň doplnil, že je Česká republika v tomto směru jedinou zemí Evropské unie, které dluh vzrostl. V celé EU se dluh snížil na 85,1 procenta HDP, v eurozóně klesl na 93 procent HDP.
Společnost Solek se dosud profilovala hlavně jako developer projektů v solární energetice v Chile a na Kypru. Teď se vrací do Česka, kde před lety začínala. Přispěla k tomu změna přístupu vlády ke sluneční energii. Ta podle zakladatele Zdeňka Sobotky už nyní v zemích s vysokou penetrací solárů dokáže cenu elektřiny významně snižovat. „Když se podíváte na ekonomiky, které se rozhodly jít obnovitelnou cestou, ať už je to Německo, Řecko, či Španělsko, začíná jim to velmi dobře fungovat. Ta cesta je levná a ...
Agrese Ruska proti Ukrajině vyvolala nebývalou poptávku po zbraních, kterou Evropa od studené války nezažila. Po rozpadu bývalé Varšavské smlouvy podceňovaly výdaje na obranu s výjimkou Polska a Pobaltí všechny země východní Evropy. Ze „starých“ členů Evropské unie má mezery i Německo, nejsilnější ekonomika sedmadvacítky. Ve srovnání se Spojenými státy jsou podinvestované ozbrojené síly drtivé většiny zemí EU. Celková částka podle odborníků dosahuje bilionů korun. Dokládá to vnitřní dluh středně velké ...
V posledních měsících jsme od nejrůznějších politiků, ekonomů či jiných expertů slyšeli, že přijetí eura by zázračně vyléčilo problém s rekordní inflací v Česku. Přiznám se, že od začátku mi tato otázka přišla poněkud bezpředmětná, protože plníme pouhé jedno kritérium pro přijetí společné měny, kterým je celková výše dluhu vůči HDP. Ta je v našem případě nižší než stanovených 60 procent. Za daleko větší ovšem považuji problém, který se zvolna rýsuje na horizontu.