řecký dluh - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu řecký dluh, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Ministři energetiky zemí EU se poprvé zabývali novým návrhem Evropské komise na reformu trhu s elektřinou. Ta je reakcí na loňské turbulence, kdy ceny elektřiny vyhnal nahoru drahý zemní plyn. Hlasitě se ozýval požadavek, aby byla tato „pupeční šňůra“ přerušena a trh postaven na nových základech. Komise nepřišla s hlubokou reformou, ale jen s víceméně kosmetickými úpravami. Nikoho asi nenadchnou, ale mohly by díky tomu projít.
Česko ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšilo státní dluh, který se dostal na 45,2 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to unijní statistický úřad Eurostat. Ten zároveň doplnil, že je Česká republika v tomto směru jedinou zemí Evropské unie, které dluh vzrostl. V celé EU se dluh snížil na 85,1 procenta HDP, v eurozóně klesl na 93 procent HDP.
„Vy ekonomové, vás zajímá jen ten růst, jsou ale důležitější věci,“ dostal jsem na jedné neekonomické konferenci vynadáno za celou ekonomickou profesi. A nutno podotknout, že oprávněně, protože se nám zjevně nedaří vysvětlovat, že tomu tak vůbec není.
Italský premiér Mario Draghi je pod čím dál tím větším tlakem, aby odvolal svou demisi, kterou podal minulý týden kvůli sporům ve vládní koalici. Draghi sice slíbil, že o své budoucnosti definitivně rozhodne tuto středu, kdy vystoupí před italským parlamentem, podle zdrojů agentury Bloomberg či serveru Euronews však nadále plánuje rezignovat. Itálie je tak po Velké Británii další velkou evropskou ekonomikou, jež se během července ocitla v závažné politické krizi.
Evropa po deseti letech oprašuje téma dluhové krize. Investoři se obdobně jako před deseti lety začali odvracet od zemí jižního křídla eurozóny. Vlády Řecka, Itálie, ale i Portugalska tak v posledních dnech musely vydatně přihodit na úrocích, aby dokázaly investory zaujmout, a získaly tak možnost profinancovat státní výdaje. Děje se tak poté, co ECB v minulém týdnu otočila kormidlem a přestala automaticky financovat dluhy zemí eurozóny včetně těch ekonomicky nejpomalejších a nejzadluženějších. Právě obavy ...
Evropu a Spojené státy nadále sužuje vysoká inflace. Zatímco americký Fed, britská Bank of England nebo tuzemská ČNB dávno přistoupily ke zvýšení úrokových sazeb, Evropská centrální banka (ECB) se zpřísnění měnové politiky dlouho bránila. Tomu je však nyní konec a na vyšší úroky se musí připravit také eurozóna. První krok ECB podle analytiků učiní již v červenci. Apokalyptických dopadů na evropské trhy se nicméně experti neobávají.
Evropská centrální banka v červenci zvýší poprvé po dlouhé dekádě úrokové sazby. Pobaltským zemím to pomůže krotit inflaci, ale otazníky se kreslí nad osudem Itálie. Pokud by v ní začaly významně růst náklady na obsluhu státního dluhu, mohla by se dostat na kraj recese. I proto Evropská centrální banka plánuje zapojení nového měnověpolitického nástroje, který by situaci mohl zachránit, ale za cenu symbolického rozdělení eurozóny na minimálně dvě části.