referendum katalánsko 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu referendum katalánsko 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stát, kde mají všichni občané možnost přímo se podílet na rozhodovacím procesu, je pro některé možná ideální představou demokracie. Málokdo si ale uvědomuje rizika, kterým by takto nastavená společnost mohla čelit. Jedním z prvků přímé demokracie je právě referendum, fenomén v dnešní době stále častěji předkládaný a diskutovaný. Kdo referendum v minulosti zneužil? A proč si ho raději ani dnes příliš nepouštět do společnosti?
Španělský nejvyšší soud vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Ke 13 letům odsoudil bývalého vicepremiéra regionální vlády Oriola Junquerase, jemuž ale hrozilo až 25 let. Informují o tom místní média. Jde o bezprecedentní verdikt v novodobé španělské historii a po celém Katalánsku se kvůli němu chystají protesty. V Barceloně se už shromáždilo několik stovek demonstrujících.
Před nejvyšším soudem v Madridu dnes začal dlouho očekávaný proces s 12 katalánskými politiky obžalovanými kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska, za což některým z nich hrozí 16 až 25 let vězení za vzpouru. Proces, který obhajoba označuje za politický, sleduje několik stovek novinářů a místní média ho přenášejí v přímém přenosu. Před budovou soudu, hlídanou stovkami policistů, se sešli příznivci i odpůrci katalánské nezávislosti a v Katalánsku se konaly demonstrace separatistů.
Říjnové referendum o nezávislosti Katalánska vyústilo v mnohem větší krizi, než Španělsko a celá Evropa očekávaly. Ve středu dění stojí dnes už bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, který je v posledních dnech v Belgii a španělský soud na něj pro podezření ze vzpoury vydal evropský zatykač. Puigdemont obvinění odmítá, o právoplatnosti samostatného Katalánska je totiž přesvědčený celý život.
Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont v sobotu vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Jejím cílem v předčasných katalánských volbách má být osvobození politických vězňů a vytvoření katalánské republiky, napsal na Twitteru politik obviněný ze vzpoury. Vedení katalánské separatistické strany dominující předvolebním průzkumům v sobotu naproti tomu vzkázalo, že uvažuje o neúčasti ve volbách, pokud věznění politici nebudou propuštěni.
Po více než deseti měsících by se Španělsko konečně mohlo dočkat nové vlády. Během dvoudenního jednání navrhl španělský král Felipe VI. tento týden na post premiéra opět Mariana Rajoye. Ten zemi vládne již od roku 2011. Pověření sestavit vládu získal předseda Lidové strany v letošním roce již potřetí v řadě.
Bývalému premiérovi Katalánska Arturovi Masovi hrozí desetiletý zákaz politické činnosti za to, že v roce 2014 uspořádal v této španělské autonomní oblasti referendum o nezávislosti. Informovala o tom dnes agentura EFE. Devítileté tresty zákazu působení ve volených funkcích požaduje katalánská prokuratura pro dvě ministryně bývalé Masovy vlády.
Designovaný katalánský premiér Carles Puigdemont, který má stanout v čele regionální koaliční vlády, vyzval k zahájení procesu odtržení od Španělska. Puigdemont povede nový kabinet na základě sobotní koaliční dohody stran podporujících nezávislost prosperujícího regionu na vládě v Madridu.
Katalánsko nemá ani tři měsíce po regionálních volbách nového premiéra, a čím dál pravděpodobněji se tak jeví možnost, že budou vypsány předčasné volby. V neděli odmítli kandidaturu úřadujícího předsedy vlády Artura Mase členové levicové strany Kandidátka lidové jednoty (CUP), bez jejichž hlasů ale Masova domovská separatistická aliance Společně pro Ano (JXS) nemá většinu, která je pro zvolení premiéra potřeba.
Španělský ústavní soud jednohlasně zrušil rezoluci katalánského parlamentu z 9. listopadu, která usilovala o vyhlášení referenda o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Podle katalánské verze španělského deníku El País tak soud učinil v jednom ze svých nejrychlejších rozhodnutí v historii. Rezolucí se ústavní soud zabýval od 11. listopadu na žádost španělského premiéra Mariana Rajoye.