registr přiznání majetku politiků - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu registr přiznání majetku politiků, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pokud byste chtěli znát aktuální majetkové poměry nových ministrů Fialovy vlády, komu ministři dluží a jaké vedlejší příjmy mají, třeba proto abyste si ověřili, zda nejsou při rozhodování ve střetu zájmů, máte smůlu. Dnes již bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nařídila uzavření takzvaného Centrálního registru oznámení, kde se informace o majetku veřejných funkcionářů shromažďují. A současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek na tom nic měnit nehodlá.
Veřejnost zřejmě bude mít mít od příštího roku ztížený přístup k tomu, jaké nemovitosti, auta, podíly ve firmách, akcie či úvěry vlastní politici. Poslanci ze šesti klubů navrhli v novele zákona o střetu zájmů, aby měli lidé přístup k majetkovým přiznáním politiků až po podání žádosti, tedy aby se k informacím nedostal každý na internetu. A nejen to, omezit se má také nakládání s údaji v přiznáních.
Téměř třetina veřejných funkcionářů nepodala loni na podzim mimořádné majetkové přiznání v centrálním online registru. Vyplývá to z dnešní zprávy Českého rozhlasu na základě údajů ministerstva spravedlnosti. V registru je zhruba 38 tisíc politiků, úředníků, státních zástupců či soudců a mimořádné majetkové přiznání jich nepodalo 11 tisíc. Registr je veřejně přístupný.
Podávat průběžná majetková přiznání jen za uplynulý kalendářní rok už nebude stačit. Celkem se nová povinnost dotkne 35 tisíc osob.
Majetková přiznání politiků a dalších veřejných ... plnit nový centrální registr oznámení o střetu... tomu převedl svůj majetek do svěřenských fondů...
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vykázal příjmy mimo politiku zhruba 184 milionů korun. Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura loni vydělal na podnikání asi 16 milionů korun.
Někdejší vlivná postava pražské komunální politiky Tomáš Hrdlička o sobě tvrdí, že se už věnuje jen byznysu. „Spravuji majetek za několik miliard korun,“ říká člověk, o němž se v éře Pavla Béma tvrdilo, že ovládá magistrát. Mimo jiné hodlá těžit ze zisků, které developerům skýtá výstavba trasy metra D, nebo z rozmachu železničního stavitelství.
Zástupci vládního hnutí ANO 2011 se podle jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka možná obrátí na Ústavní soud, pokud by Parlament v rámci novely o střetu zájmů přijal návrhy omezující podnikání členů vlády. Podle něho by šlo o omezení ústavního práva vlastnit majetek.
Sněmovna by měla schválit některé úpravy střetu zájmů, jež omezí podnikání členů vlády. Poslancům to doporučil ústavně-právní výbor. Plénum by o podobě novely mělo rozhodovat v polovině září. Předloha zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Vládní ČSSD a KDU-ČSL už dřív oznámily, že omezení podpoří, Babišovo hnutí je proti. Koalici by tento spor ale ohrozit neměl.
Podle návrhu zákona o prokazování původu majetku neponese důkazní břemeno stát, ale občané a firmy. Opozice varuje, že jim budou hrozit likvidační pokuty.